Gaün'lü Azeri Prof. Dr. Babek Kurbanov 40. Kitabını Yayınladı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda 9 yıldan bu yana görev yapan Prof. Dr. Babek Kurbanov 40. kitabını yayınladı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda 9 yıldan bu yana görev yapan Prof. Dr. Babek Kurbanov 40. kitabını yayınladı.
Kurbanov, 600'den fazla bilimsel makale 40 kitap ve Tükiye ve Azerbaycan'da 33 kişiye bilimsel alanda danışmanlık yapan Prof. Dr. Babek Kurbanov, son kitabı Eserler Mecmuası'nın eğitim sisteminde çok sesli müziğin, aynı zamanda halk müziğinin eğitiminde ve araştırılmasında katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu söyledi.
Dünyaca ünlü Bestekar Cevdet Hacıyev'in öğrencisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Babek Kurbanov, kitabının Bakü'de bulunan Sanat Yayınlarından çıktığını belirterek, eserinde piyano-keman eşliğinde çalınan eserlerin yanı sıra şan eserleri ve halk türkülerinin de yer aldığı toplam 56 eserden oluştuğunu söyledi. Kitabın Editörlüğünü Doç. Dr. Afkan Zeki Saleh'in yaptığını ön sözünü ise Bestekarın Piyesler Mecmuası adlı yazısıyla GAÜN Öğr. Üyesi Prof. Dr. İlgar İmamverdiyev'in yaptığını belirten Prof. Dr. Babek Kurbanov, kitapta İohannSebastianBach'in hatırasına beş adet polifonik eserin ait ettiğini, yanı sıra Yıldırım Gürses'in "Yıllar Sonra Rastladım Çocukluk Sevgilimi" adlı eserin müziğini de yorumladığını belirterek, kitapta yer alan eserlerin yurt içi ve yurt dışında çok sayıda ünlü sanatçı tarafından çeşitli şehirlerde seslendirildiğini ifade etti. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

05 Nisan 2017 Çarşamba 11:43

Azerbaycan, Gaziantep Üniversitesi, Yerel