Gazanfer Kaprat'ı Yitirdik

- İZMİRLİ gazeteci, ödüllü foto muhabiri, DHA İzmir Fotoğraf Editörü Gazanfer Karpat evinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

- İZMİRLİ gazeteci, ödüllü foto muhabiri, DHA İzmir Fotoğraf Editörü Gazanfer Karpat evinde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Hasan Tahsin Basın Hizmet ödülü ve sürekli basın kartı sahibi duayen foto muhabiri 68 yaşındaki Gazanfer Karpat, dün akşam saatlerinde evinde fenalaştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Karpat kurtarılamadı. Yıllardan bu yana foto muhabiri olarak sayısız gazetecinin yetişmesinde emeği olan Karpat, gazeteciliğe 1961 yılında Demokrat İzmir Gazetesi'nde foto muhabiri olarak başladı. Karpat, Yeni Asır, Ege Ekspres, Gazete İzmir, Güneş ve Hürriyet Gazetelerinde foto muhabiri olarak çalıştı. Emekliliğinden sonra da Hürriyet'te yeniden görev aldı. Karpat, son olarak Doğan Haber Ajansı İzmir Temsilciliği'nde fotoğraf editörü olarak çalışıyordu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti 2011 Hasan Tahsin Tahsin Basın Hizmet ödülü ve sürekli basın kartı sahibi olan Gazanfer Karpat, evli ve iki çocuk babasıydı. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın omuzunda papağanla çektiği fotoğrafı klişe haline gelen Karpat'ın ani ölümü, basın camiasında büyük üzüntü yarattı. Karpat, Perşembe günü öğle vakti Güzelyalı, Mimkent çıkışındaki Hoca Arif Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Bornova Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Gazanfer Karpat'ın vefatı nedeniyle yayınladığı mesajda, şöyle dedi:

"Gazanfer ağabeyin ani ölümü bizleri derinden üzmüştür. Duayen foto muhabiri, meslek büyüğümüz Gazanfer ağabey, çevresinde ve basın camiasında sevilen, sayılan bir kişilikti. İzmir basınına uzun yıllar hizmet verdi, çektiği fotoğraflarla kentin belleğine önemli katkılar koydu. Gazanfer Karpat'a Allah'tan rahmet, geride kalan ailesine, Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet Gazetesi İzmir temsilciliği çalışanlarına ve İzmir basınına başsağlığı dilerim." - İzmir

Kaynak: DHA

18 Haziran 2013 Salı 15:44

Hürriyet, Hasan Tahsin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İzmir, Politika, Güncel