Gazeteci Cüneyt Özdemir Hakan Atilla Hakkındaki Karara İsyan Etti

Hakan Atilla davasını Amerika'da takip eden deneyimli gazeteci Cüneyt Özdemir, twitter hesabından kararı adaletsiz bularak, 'Yıllarca hapis yatacağı anlamına geliyor.' yazdı.

Hakan Atilla davasını Amerika'da takip eden deneyimli gazeteci Cüneyt Özdemir, Atilla'nın 5 ithamdan suçlu bulunmasına twitter hesabından tepki gösterdi.

"ATİLLA İÇİN ADALETSİZ BİR KARAR"

Özdemir kararın ilk açıklandığı dakikalarda sosyal medya hesabı twitterda şu satırları yazdı: "Hakan Atilla için jüri kararını açıkladı. 6 suçlamadan 5'inden suçlu bulundu. Kara para aklama suçundan ise suçsuz bulundu. Bu Hakan Atilla için hak etmediği korkunç ve adaletsiz bir karar. Yıllarca hapis yatacağı anlamına geliyor."

"BURADA HEDEF ERDOĞAN"

Cüneyt Özdemir, Amerika'da görülen davayı New York'ta takip eden gazeteciler arasında dikkat çeken bir isim. Çünkü aynı davada Reza Zarrab'ın itirafçı olup tanık pozisyonuna geçmesiyle, Türkiye'yi hedef alan anlatımlarına Cüneyt Özdemir mahkeme salonu önünden yaptığı canlı yayınla isyan etmiş şu sözleri sarf etmişti:

"Sarraf davasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Özdemir, "27 Yıllık gazeteciyim, burda bir numara var. Lafı evirip çevirip bankalarımıza ve Erdoğan'a getiriyorlar. İçini dolduramıyorlar, algı operasyonu yapıyorlar. Burada hedef ekonomi ve Erdoğan."

CEZA DURUŞMASI 11 NİSAN'DA

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde 27 Kasım'da başlayan Rıza Sarraf'ın tanık, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı duruşmalar sürecinde jüri kararını verdi.

Hakan Atilla 5 ayrı ithamdan suçlu bulunması üzerine davanın Yargıcı Berman'ın ayrı bir duruşmada tarafları bir araya getirip sanığa verdiği cezayı açıklaması öngörülüyor. Bu duruşmanın 11 Nisan tarihinde gerçekleşeceği açıklandı.

7 KİŞİ HAKKINDA HÜKÜM VERİLMEYECEK

ABD yargı sisteminde gıyabi yargılama olmadığı için, eski Maliye Bakanı Zafer Çaglayan'ın da aralarında olduğu "firari sanık" statüsündeki, 7 kişi hakkında hüküm verilmeyecek.

Türk bankaları ile ilgili olası bir ceza ya da yaptırım kararı ise daha sonra ABD Hazine Bakanlığı tarafından verilecek.

04 Ocak 2018 Perşembe 00:27

Reza Zarrab, New York, Cüneyt Özdemir, Dünya, Güncel