Gazeteci Ertuğrul Özkök'ün 'Hakaret' Davası

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün, köşe yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank'a 'hakaret' ettiği iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün, köşe yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank'a "hakaret" ettiği iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ertuğrul Özkök ve tarafların avukatları katıldı.

Sanık Ertuğrul Özkök, mahkemeye 5 sayfalık yazılı dilekçesini sunarak, savunma yaptı.

Özkök savunmasında, Hürriyet gazetesinde yazarlık yaptığını ifade ederek, "25 yıla yakın yazarlık hayatımda şu son dönemde bir, ikisi hariç hakkımda hiçbir hakaret davası yoktur. Buradaki yazıda hakaret içeren bir kelime yoktur. Sadece mizahi bir şekilde son zamanlarda trolleşme eğilimi gösteren Twitter'daki yayınlarla ilgili mizahi bir dille dokundurma vardır. Hakaret benim yazı üslubumda da olmayan bir şeydir. Kimseye hakaret etmem." dedi.

Hürriyet gazetesine ait internet sitesine ilişkin hiçbir görev, yükümlülük ve sorumluluğunun bulunmadığını dile getiren Özkök, suç işleme kasıt ve iradesi ile hareket etmediğini savunarak, beraatını istedi.

Ertuğrul Özkök'ün avukatı Köksal Bayraktar, müvekkilinin yazılı ve sözlü beyanlarına katıldıklarını belirterek, "Bu hali ile davanın başlangıçta hiç açılmaması gerekirdi. Dava içeriği itibarıyla derhal beraat kararı verilebilecek davalardandır." dedi.

Özkök'ün avukatı Şehnaz Yüzer de köşe yazarlarının siyasetçileri eleştirdiği yazılara onbinlerce olumsuz mahiyette tweet, e-mail geldiğini, müvekkilinin bu hususu eleştirmek amacıyla yazısını kaleme aldığını belirtti. Yüzer, beraat kararı verilmediği takdirde kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini bildirmek üzere süre istedi.

Hakim Aşkın Kocamanoğlu, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini bildirmek üzere avukatlara süre verilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'ün 16 Ekim 2015'te gazetenin 19. sayfasında yayımlanan "Kuran Dersine Giren Yüzdesi Kaç" başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Mustafa Varank'a "hakaret" ettiği belirtiliyor.

İddianamede, Özkök'ün "hakaret" suçundan 1 yıldan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Kaynak: AA

26 Mayıs 2016 Perşembe 12:44

Recep Tayyip Erdoğan, Ertuğrul Özkök, Bakırköy, Hürriyet, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika