Gaziantep'in Tanıtımında Yeni Bir Dönem Başladı

1.Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen geleneksel kahvaltılar renkli geçiyor.

1.Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen geleneksel kahvaltılar renkli geçiyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel, Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer, Mermerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer ve çok sayıda tanınmış gazeteci ve TV programcısının katıldığı Antep usulü kahvaltıda konuklara kelle, paşa, beyran, katmer ve yöresel yiyeceklerin ikram edildiği Antep usulü kahvaltıda sabahın erken saatlerinde ciğer ve kavurma dürümü de dikkat çekti. Anadolu Mutfağını Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Tahin Tekin Öztan, dünyadaki tek ortak dilin yemek olduğunu belirterek 'Dünya gurmeleri bugün aynı lisanda konuştu' dedi.

Beyran, Katmer Ciğerli Kahvaltı

Dünyanın birçok ülkesinden gurmelerin katıldığı ve ulusal basının yakından takip ettiği 1.Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali'nde bugün Şirehan Otel'de yöresel kahvaltı verildi. Sabahın erken saatlerinde yerli ve yabancı konukların katılımı ile başlayan yöresel kahvaltıda beyran ve kelle paça, katmer, kaymak, bal, reçel çeşitleri, ev ekmeği, gözlemeler ve mevsim sebzelerinin yanı sıra ciğer kebabı ve kavurma konukların damak zevkine sunuldu.

Dünyanın Ortak Dili Yemek

1.Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivali'nin Gaziantep kültürü için önemli bir misyonu üstlendiğini ifade eden Anadolu Mutfağını Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Tahin Tekin Öztan zengin Türk mutfağının tanıtabilmek için çok sayıda festivalin yapılması gerektiğini vurguladı. Otelin dünyada bir ilki gerçekleştirerek gastronomi turizmine ağırlık verdiklerini belirten Tahin tekin Öztan, "Konuklarımız sabah 0900 ile 1200 arasında mutfağımızda kendi evlerinde yapabilecekleri yemekleri yaparak öğle yemeğinde kendi yaptıkları yemekleri yiyorlar. Ardından şehir turuna çıkarak önemli bir turizm etkinliği gerçekleştiriyorlar. Böylece dünyanın tek ortak dili yemek dilini farklı milletlere Gaziantep'te yaşatma imkânı sunuyoruz" diye konuştu.

Yabancı gurmeler zengin mutfak kültürü karşısında şaşırdı

1.Uluslararası Şirehanı Yiyecek ve İçecek Festivaline katılmak üzere Amerika, İngiltere, Fransa, Romanya, Bulgaristan, Güney Kore, Tunus, Malezya, Meksika, Suudi Arabistan ve Slovenya'dan katılan gurme ve ünlü şefler kahvaltıdan oldukça memnun ayrıldılar.

Semahat Arsel'den Şirehan'a övgü yağdı

1.Uluslararası Şirehan Yiyecek İçecek Festivali kapsamında etkinliklere katılan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel yapım aşamasında Şirehan'ı ziyaret ettiğini belirterek "Şirehan Otel'i 3yıl önce ziyaret ettiğinde yapım aşamasında olduğunu ve şu andaki bitmiş durumunu görünce inanılmaz bir haz duydum. Aslına uygun restore edilen ata yadigârı bu yapının işlevselliğini sürdürmesi ve günümüzde gurme turizminin gelişmesi için katkılar sağlaması çok önemli. İşadamı Tahin Tekin Öztan'ı girişimcilik ruhu ve kent kültürüne verdiği önemi takdirle karşılıyor kendisini yürekten kutluyorum" dedi.

Beyran Güney Kore'de de var

Festival etkinliklerine katılmak üzere Gaziantep'e gelen Güney Kore Baş Konsolosu JEON TAİ DONG beyran kültürünün Kore'de de var olduğuna dikkat çekerek önemli yemekler arasında yer aldığını belirtti. Festivale katılarak farklı bir atmosferde mistik günler yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Dong " İstanbul'da düzenlediğimiz Güney Kore mutfak kültürü etkinliklerinde Türk mutfak kültürünü de yakından tanımıştık. Gaziantep'te düzenlenen festivalde bu kültürün ne kadar zengin olduğunu daha iyi anladık. Anadolu zengin bir kültür yapısına paralel olarak zengin bir mutfak kültürüne de sahip. Beyran dediğiniz bu yemek Güney Korede'de var. Ama biz bunu özel günlerde özel konuklarımıza ikram ediyoruz" dedi.

Mustafa Süzer "Gaziantepli olmaktan gurur duyuyorum"

Süzerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer, İstanbul'da yaşayan bir Gaziantepli olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek "Çoğunluğu basın mensubu olan konuklarımızla birlikte Gaziantep'te yaşadığımız bu güzelliklerin dünyaya tanıtılması için gerekli desteği vereceğiz. 1.Uluslararası Şirehan Yiyecek İçecek Festivalinin birçok etkinliğine katıldım. Geleneksel Antep kahvaltısında da bulunmak bana ayrı bir keyf verdi. Gaziantepli olmaktan gurur duyuyorum. Organizasyonda büyük emekleri bulunan Ahmet Ümit ve Tahir Tekin Öztan'ı yürekten kutluyorum" dedi.

Yemeklerimizin kıymetini bilelim

Mermerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, Festival etkinlikleri kapsamındaki Antep usulü kahvaltının çok güzel lezzetlerle donatılan bir sofra olduğuna dikkat çekerek "Şire festivalinin ardından yöresel kahvaltının Gaziantep'in yemek kültüründeki yerini daha iyi anlıyorum. Bu kültürlerimize sahip çıkmak ve tanıtmak zorundayız." dedi.

Antep mutfağı beklentilerin üzerinde güzelliklere sahiptir

Türkiye'nin tanınmış yazarlarından Gazeteci Ahmet Örs, Gaziantep'in katmerinin nasıl yapıldığını büyük bir dikkatle izlerken katmerin lezzetine hayran kaldığını belirterek lezzet reçetelerini yerinde görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Örs yaptığı değerlendirmede "İstanbul'da tattığımız bu güzel lezzetleri kendi mecrasında tatmak ve yapımını görmek inanılmaz bir güzellik" dedi.

Gaziantep'in tanıtımında yeni bir dönem başladı

Festivale katılmak üzere Gaziantep'e gelen Eski Kültür ve Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Şire Festivali'nin Gaziantep'in tanıtımında yeni bir çığır açtığını belirterek "İnanılmaz zengin kültürümüz var. Bu zenginliğimizi böyle güzel organizasyonlarla uluslararası arenalarda tanıtmak ve geliştirmek zorundayız. İnanıyorum ki bu festivalle Gaziantep'in tanıtımında yeni bir çığır açılmıştır" dedi.

Antep kültürü beklentimin üzerinde güzelliklere sahip

Birçok televizyon kanallarında yemek programları yapan Eyüp Kemal Sevinç, Şirehan Otel katıldığı Antep usulü kahvaltıdan çok etkilendiğini belirterek Antep'e has yöresel kahvaltıyı tam anlamıyla yaşandığını belirterek "Söylendiğinin ve beklentimin üzerinde güzelliklerle karşılaştım" dedi.

1.Uluslararası Şirehan Yiyecek ve İçecek Festivalini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'de katıldığı Antep usulü kahvaltıdan çok etkilendiğini ifade ederek "Yapımı iki yıl süren tarihi Şirehan'ının otele dönüşmesi ve burada gastronomi turizmine katkı sağlanmasının şehir adına artı bir değer oluşturmaktadır. Festivalin bir birinden farklı etkinlikleri kent kültürümüzün gastoromi alanındaki güzelliklerini yansıtırken düzenlenen geziler özellikle yabancı konuklarımıza Gaziantep'in bir kültür başkenti olma özelliğini yansıtmıştır. Organizasyonda büyük emekleri geçen değerli dostum Ahmet Ümit ve Tahir Tekin Öztan'ı yürekten kutluyorum" dedi.

Kaynak: Bültenler

07 Ekim 2013 Pazartesi 10:42

Güncel