Gaziantep Üniversitesi Fransa'yı Tarihcilerinin Dilinden Kınadı

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ), 1915 olaylarını ilişkin Ermeni iddiasının inkârını suç sayan yasa tasarısının Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilmesini kınadı.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ), 1915 olaylarını ilişkin Ermeni iddiasının inkârını suç sayan yasa tasarısının Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilmesini kınadı.

GAZÜ'den yapılan yazılı açıklamada, 1789 yılında meydana gelen Fransız ihtilalinin insanlık tarihi açısından bir milat olduğunu belirtildi.

Açıklamada, "Fransa, insan hak ve hürriyetlerinin, ifade özgürlüğünün beşiği olarak düşünülür. Fransa'da aydınlanma adeta entelektüeller topluğunun öncülüğünde gerçekleşen bir süreci ifade eder. J.J.Rousseau Montesqueiu, Diderot, D'Alembert, Helvetius, Condillac, Voltaire sadece aklımıza gelen ilk isimlerdir. Düşünce özgürlüğü her bireyin sahip olması gereken temel bir haktır ve bireysel özgürlük olmadan evrenin gizemini çözmek ve hiyerarşik yapılara son vermek mümkün değildir." denildi.

Fransız tarihçilerin tarihi olaylar hakkında yasa çıkarmayı adet edinen meclislerine karşı isyan ettiklerine vurgu yapılan açıklamada, Fransız tarihçilerin şu ifadelerine dikkat çekildi: "Tarih bir din değildir. Tarihçi hiçbir dogmayı, yasağı ve tabuyu kabul etmez. Tarih, gündemin tutsağı değildir. Tarihçi, geçmişteki olaylara bugünün duyarlılıklarını sokmaz ve günümüzdeki ideolojik kalıpları geçmişe uygulamaz. Tarih, hukuki bir nesne değildir. Özgür bir devlette, tarihi gerçekleri tanımlamak ne meclise ne de hukuk yetkililerine aittir. Devletin politikası, tarihin politikası değildir."

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "22 Aralık 2011 tarihli Fransız Parlamentosunun 'Türkler Ermenilere soykırım yapmamıştır' demeyi suç kabul edilip bu suçu işleyeni, yani düşüncesini ifade eden bireyleri hapis ve para cezasına çarptırma kararı alması, Fransa devletinde bir akıl tutulması olduğunu göstermektedir. Üniversite olarak Fransa'nın bu karardan bir an önce vazgeçip bu insanlık ayıbından geri dönmesi bilim, ahlak ve insan hakları adına en büyük beklentimizdir. Bu vesileyle Fransa üniversitelerini ve aydınlarını kendi yöneticilerini aydınlanma tarihleriyle aydınlatmaya ve bu akıl tutulmasından onları uyandırmaya davet ediyor, bu insanlık ayıbından dolayı kararı alan Fransa Parlamentosu'nu şiddetle kınıyoruz."

Kaynak: CHA

24 Aralık 2011 Cumartesi 19:34

Politika, Güncel