Gelibolu'nun Fethinin Yıldönümünde Ece Bey Anıldı

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nde, Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu'nun fethinin 661'inci yıldönümü kapsamında, Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Bey mezarı başında törenle anıldı Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu'nun fethinin 661'inci yıldönümü nedeniyle Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Bey, Gelibolu İlçesi Karainebeyli Köyü'ndeki mezarı başına düzenlenen törenle anıldı.

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nde, Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu'nun fethinin 661'inci yıldönümü kapsamında, Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Bey mezarı başında törenle anıldı

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu'nun fethinin 661'inci yıldönümü nedeniyle Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Bey, Gelibolu İlçesi Karainebeyli Köyü'ndeki mezarı başına düzenlenen törenle anıldı. Törenler, Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Gelibolu Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar ve 2'nci Kolordu Komutanlığı'nı temsilen 18'inci Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Alpay Cem Sabutay'ın Ece Bey'in mezarına buket sunumuyla başladı. Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Engin Acarı, "Yakup Ece olarak da bilinen Ece Bey, 1300 yılında Dobruca'dan Anadolu'ya dönerek Karesi Bey'in hizmetine girmiştir. Balıkesir ve Çanakkale yöresinde hüküm süren Anadolu Türk beyliklerinden Karesi Beyliği'nin büyük komutanlarındandır. Karesi Beyliği'nin Osmanlı Ordusu tarafından alınmasından sonra Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa ile birlikte savaşmıştır. Gazi Süleyman Paşa'nın emrinde bir komutan olan Ece Bey 1354 yılında Süleyman Paşa ile birlikte Rumeli'ye geçmiş Gelibolu'nun fethinde ve Rumeli'nin Türkleştirilmesinde etkin bir rol oynamıştır" dedi.

Konuşmadan sonra marşlar çalan 2'inci Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosu'nu bir süreliğine de olsa ilkokul 2'inci sınıf öğrencisi Oğuzhan Dal şeflik yaparak yönetti.

Törenlerin 2'nci bölümü ise yarın Lapseki'nin Çardak Beldesi'nde ve Gelibolu'ya bağlı Bolayır Köyü'nde devam edecek. Lapseki İlçesi'ne bağlı Çardak Beldesi'ndeki Yakup Bey'in türbesinde anma töreni gerçekleştirilecek. Ardından törene katılan protokol üyeleri, Mehteran Bölüğü eşliğinde belde merkezinden yürüyerek Çardak İskelesi'nden feribota binip Gelibolu'ya ulaşarak Rumeli'ye geçişi canlandıracak. Ardından Gelibolu'nun Bolayır Köyü'ndeki Gazi Süleyman Paşa Türbesi ziyaret edilecek. - Çanakkale

Kaynak: DHA

10 Haziran 2015 Çarşamba 17:12

Rumeli, Süleyman Paşa, Gelibolu, Politika, Güncel