Gençler Ünlü Senarist Birol Tezcan ile Buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Sinema Kulübü, Behzat Ç., Beni Affet, Bizim Ev ve Cinayet dizilerinin senaristi Birol Tezcan ile gençleri buluşturdu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Sinema Kulübü, Behzat Ç., Beni Affet, Bizim Ev ve Cinayet dizilerinin senaristi Birol Tezcan ile gençleri buluşturdu.

Gençleri sinema sanatının mutfağıyla tanıştıran ve sinema meraklılarını bir araya getirip kendilerini geliştirme imkanı sağlayan Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli Sinema Kulübü, Behzat Ç., Beni Affet, Bizim Ev ve Cinayet dizilerinin senaristi Birol Tezcan'ı konuk etti. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda yoğun katılım ile gerçekleştirilen söyleşide, Birol Tezcan tecrübe ve deneyimlerini gençlerle paylaştı. Tezcan, Genç Denizli Sinema Kulübü'nün düzenlediği söyleşiye katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, mesleğe başlama süreci ile ilgili bilgiler verdi.

Tezcan, "Yaşadığımız koşulların bizi şekillendirip, yön verdiğini düşünüyorum. Tabi ki bu süreç bizden bağımsız bir şekilde gelişmiyor. Yazar Hikmet Çetinkaya'nın 'Anadolu Seyirleri' kitabında Çukurova'da başlayan ve Ankara'da sona eren bir tren yolculuğunun pencereden gördüklerini anlatıyor. Orada bir çobandan bahsediyor ve diyor ki, 'Çoban'ı çok bilge gördüm. Zaten bu güneşin altında kavrulan bir insanın bilge olmaktan başka şansı yoktur.' Bunu neden söyledim. Onun görünüşü bile insana bir şeyler kazandırıyor" dedi.

Lisede öğretmenlerinin bir kompozisyon yazmalarını istediğini ve kendisinin yazdığı kompozisyonu çok beğendiğini anlatan Tezcan, şöyle konuştu:

"Her hafta benden çeşitli konularda kompozisyon yazmamı istiyordu. Aslında bu bende farklı bir dokunuş yaratmıştı. Ardından Mersin Üniversitesi'nde Tiyatro Topluluğu Bölümünü kurduk. Ondan sonraki süreçte çalışmalarım ivme kazanmaya başladı. Çok şanslıydım. Önemli isimlerden eğitim aldım. Eğitimimin ardından Devlet Tiyatrosu'na sözleşmeli olarak başladım. İşe başlamamın ardından yeni yazar ve senaristlere ihtiyaç olması ile bizi önermişler. Devam eden bir dizi olan 'Bizim Evin Hallerini' yazmaya başladım. Ardından 'Gönül Yokuşu' senaristliğini yaptım ve akabinde 'Behzat Ç.' başladı. Şu an 'Beni Affet' dizisi devam ederken öte yandan önümüzdeki ay 'Karakutu' isimli bir dizimiz de yayımlanmaya başlayacak."

Söyleşinin ardından Birol Tezcan katılımcı gençlerin sinemaya yönelik sorularını cevapladı. - DENİZLİ

Kaynak: İHA

16 Şubat 2015 Pazartesi 15:06

Beni Affet, Denizli, Yerel