Genco Erkal Oyunlarıyla Son Kez

Genco Erkal, 3 Şubat'ta son kez Nazım Hikmet, 4 Şubat'ta son kez Marx oluyor!

Genco Erkal; Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Kerem Gibi" ve "Marx'ın Dönüşü" adlı oyunlarını son kez izleyiciyle buluşturuyor. Erkal; 35 yıllık Nâzım Hikmet serüvenini, belgesel, tiyatro ve şiirle sahnelediği, yıl içinde 52 kez canlandırdığı "Kerem Gibi" oyunuyla, son kez 3 Şubat 2012, Cuma günü Muammer Karaca Tiyatrosu'nda! 2009 yılından bu yana Türkiye'nin birçok sahnesine taşıdığı "Marx'ın Dönüşü" adlı oyununu ise, usta oyuncu son kez 4 Şubat 2012, Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahneleyecek!

Uyarlamasını ve yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği, müziklerini ise başarılı müzisyen Fazıl Say'ın hazırladığı "Kerem Gibi", Nâzım Hikmet'in şiirlerinden oluşuyor. Oyunda; 20. yüzyılın dünya ölçüsünde en büyük ozanlarından biri olan Nâzım Hikmet'in gençlik yılları, mahkumiyeti, hapishane yılları, açlık grevi, zorunlu sürgünlüğü, vatan hasreti, tüm dünyayı kucaklayan insan sevgisi, dünya barışı için mücadelesi, Kurtuluş Savaşı izlenimleri, belgesel bir filmle bütünleşerek şiirsel bir destana dönüşüyor. "Kerem Gibi"; 3 Şubat 2012, Cuma günü saat 20:30'da son kez Muammer Karaca Tiyatrosu'nda!

Dostlar Tiyatrosu'nda Şubat ayında son kez sahnelenecek diğer bir oyun ise; 19. yüzyılda getirdiği kapitalizm eleştirisinde bugün de haklı çıkan Karl Marx'ın günümüze yaptığı kısa ziyareti, Erkal'ın eğlenceli anlatımıyla canlandırdığı "Marx'ın Dönüşü". Yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği "Marx'ın Dönüşü" adlı tek kişilik oyunda İçinde yaşadığımız dönem ile Marx'ın yaşadığı dönem iç içe geçiyor. Oyunda; Karl Marx'ın, karısı Jenny, kızı Eleanor, dostu Engels ve siyasi rakibi Bakunin gibi karakterlerle ilgili değerlendirmeleri önemli yer tutuyor.

Sergilendiği her yerde yoğun ilgi gören oyunda Marx; yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile evliliği, Londra'ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, İrlanda'nın İngiltere'ye karşı direnişi, Avrupa'daki 1848 devrimleri, Komünist Hareket ve Paris Komünü olayları hakkında konuşuyor. "Marx'ın Dönüşü"; 4 Şubat 2012, Cumartesi günü saat 20:30'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde izleyiciyle son kez buluşacak.

Kaynak: Bültenler

25 Ocak 2012 Çarşamba 10:25

Dostlar Tiyatrosu, Karl Marx, Genco Erkal, Kültür Sanat