Genelkurmay'dan Savcılığa: E-Muhtıra Öncesi Toplantı Yapılmadı

TSK, Büyükanıt'ın 'ben yazdım' dediği 27 Nisan e-muhtırası öncesinde Genelkurmay'da toplantı yapılıp yapılmadığını soran Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yanıt verdi.

Genelkurmay, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "27 Nisan e-muhtırası"na ilişkin soruşturma kapsamında 27 Nisan 2007 öncesinde "e-muhtıra" ile ilgili toplantı yapılıp yapılmadığı yönündeki sorusuna yanıt verdi. Genelkurmay Başkanlığı, 27 Nisan e-muhtırası öncesinde Genelkurmay Başkanlığı'nda herhangi bir toplantı yapılmadığını bildirdi.

SAVCILIK GENELKURMAY'DAN BİLGİ İSTEMİŞTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu, '27 Nisan e-muhtıra' soruşturması kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazmıştı. Savcılık, 27 Nisan e-muhtırası ile ilgili Genelkurmay'da toplantı yapılıp yapılmadığını sormuştu. Savcılık ayrıca 27 Nisan e-muhtırası ile ilgili 12 Nisan öncesinde veya sonrasında toplantı yapılıp yapılmadığını da sorup, toplantı yapılmışsa toplantıya katılanların isimlerini ve toplantı tutanaklarını istemişti.

GENELKURMAY'DAN CEVAP GELDİ

Savcılığın gönderdiği yazıya Genelkurmay Başkanlığı cevap verdi. Genelkurmay, 12 Nisan 2007'de yapılan Basın Bilgilendirme Toplantısı'nın öncesinde ya da sonrasında karargahta toplantı yapılmadığını bildirdi.

ESKİ VEKİL İFADEYE ÇAĞRILDI

Savcılık soruşturma kapsamında ayrıca eski milletvekillerinin de ifadesini alacak. Eski AK Parti Denizli Milletvekili, dönemin Doğru Yol Partisi Milletvekili Ümmet Kandoğan tanık sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

ESKİ VEKİL: "ASKERLER YÖNETİME EL KOYACAĞIZ, SORUMLUSU SİZ OLACAKSINIZ" DEMİŞTİ

Kandoğan, 2012 yılında TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'nda verdiği ifadesinde, "Askerler Ağar ile Mumcu'ya 'Eğer Meclis'te bulunursanız biz yönetime el koyacağız ve bunun sorumlusu da sizler olacaksınız' mesajı verdi. Mumcu ve Ağar öyle korkutuldular, öyle tehdit edildiler ki ihtilal olacağına inandılar ve ödüllendirileceklerini söylediler." demişti

367 KRİZİ

Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar, Türk siyasi hayatının en önemli krizlerinden biri olan 367 krizinde TBMM'deki Cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmamıştı. Mehmet Ağar'ın "Oylamaya katılmıyoruz" açıklamasına rağmen, DYP'nin 2 milletvekili Ümmet Kandoğan ve Mehmet Eraslan, parti liderlerinin hilafına TBMM'ye girip oy kullananlar arasında yer aldı.

'BEN YAZDIM' DEMİŞTİ

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, 27 Nisan e-muhtırası ile ilgili sessizliğini, olayın gerçekleştiği 2007'den 2 yıl sonra bozmuş ve "27 Nisan bildirisi, muhtıra değil. Bunu ben, kendim yazdım. Cuma akşamıydı. Oturup bizzat kendim yazdım. Neden cuma akşamı verdik? Ertesi gün Ankara'dan ayrılmam gerekiyordu. Dolayısıyla gitmeden önce yayınlanmasını arzu ettim. 27 Nisan bildirisi, TSK'nın laiklik karşısındaki hassasiyetini vurgulayan bildiridir. Laikliğin zedelenmekte olduğu kuvvetli şekilde ortaya çıktı. Bildiride bir de laiklik vurgusu vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimi değildi. Cumhurbaşkanı ile ilgili olarak tek bir cümle vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci laik-anti laik tartışmalarına odaklanmıştır. Bildiriyi hazırladığım için pişman değilim" demişti.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ
Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, 27 Nisan e-muhtırasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2012'de suç duyurusunda bulunmuş ve suç duyusu görevsizlik ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmişti. Soruşturma çerçevesinde Çevik'in ifadesi 2015 Haziran'da alındı. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Selda Binboğa Kurtuluş, soruşturma çerçevesinde e-muhtırayı bizzat kendisinin yazdığını söyleyen eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın ifadesini alarak soruşturma için ilk somut adımı atmıştı.

Kaynak: CİHAN

30 Mart 2016 Çarşamba 10:31

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Genelkurmay Başkanlığı, Ümmet Kandoğan, Güncel, Son Dakika

Son Dakika