Gölcük'teki 'Diyabet Okulu'Nda Eğitimler Sürüyor

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde açılan Diyabet Okulu'nda hastalara eğitim veriliyor.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde açılan Diyabet Okulu'nda hastalara eğitim veriliyor.
Birer psikolog, dahiliye uzmanı, fizyoterapist ve hemşirenin görev yaptığı Diyabet Okulu'nda, diyabet hastalarına yönelik ayda 2 gün eğitim veriliyor.
Diyabet hemşiresi Sevcan Egüz, bugün gerçekleştirilen eğitimde hastalara cilt bakımıyla ağız ve diş sağlığı konusunda bilgiler verdi.
Tahriş edici olmayan pH değeri cilt yapısına uygun sabunlarla duş alınması gerektiğini belirten Ergüz, duş aldıktan sonra cilt nemini kaybetmeden losyon nemlendirici kullanılması gerektiğini söyledi.
Ergüz, ağız ve diş sağlığına da değinerek, "Kontrolsüz diyabette tükürük yüksek seviyede şeker içerdiğinden diş çürüklerine daha sık rastlanır. Diş etlerinin sağlığı da hastalığın kontrolü ile yakından ilişkilidir. Bunun yanında bazı bakteriler glikoz oranı yüksek olan ortamlarda daha kolay ürerler. İnsülin kullanırken, dondurucu buzdolabında saklamayın, buz tutan insülin bozulur. Uzun yolculuğa giderken en az 3 gün şekerinizi ölçmelisiniz. Yanınızda aldığınız ilaçlarınızı kesinlikle otobüsün bagajına koymayın, yanınızda bulunsun. Otobüste gerektiğinde saat başı veya iki saatte bir yerinizden kalkıp gezinmeli ve hareket etmelisiniz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

20 Temmuz 2018 Cuma 15:11

Necati Çelik, Gölcük, Güncel