Google'da 2018 Yılında En Çok Neleri Aradık?

2018 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bu dönemlerde birçok firma senenin özeti niteliğinde raporlar sunuyor.


2018 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bu dönemlerde birçok firma senenin özeti niteliğinde raporlar sunuyor. Her türlü aramamızı gerçekleştirdiğimiz Google da 2018 yılının arama trendlerini paylaştı. Hem Dünya hem de Türkiye için yapılan listeler mevcut.

Dünya arama trendleri

Bu sonuçlara göre Dünya'nın en çok arama yapılan konusu Dünya Kupası olmuş. Ancak listenin büyük kısmı ani ölümleriyle sevenlerini üzen ünlüleri içeriyor. 20 Nisan tarihinde hayatını kaybeden ünlü DJ Avicii en çok yapılan ikinci arama. Geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan çizgi roman yazarı ve Marvel'ın yaratıcısı Stan Lee'de en çok yapılan dördüncü arama olarak yer alıyor. Black Panther ise en popüler film olmayı başarmış. 2018 yılının Dünya arama trendleri bazı listeleri şu şekilde;
Genel Aramalar
World Cup
Avicii
Mac Miller
Stan Lee
Black Panther
Haberler
World Cup
Hurricane Florence
Mega Millions Result
Royal Wedding
Election Results
Filmler
Black Panther
Deadpool 2
Venom
Avangers: Infinity War
Bohemian Rhapsody
Listeler en çok aranan oyuncular, diziler, müzisyenler ve TV dizileri şeklinde uzuyor. Tüm hepsine göz atmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Türkiye arama trendleri

Türkiye gündemini meşgul eden konular haliyle Dünya gündeminden ayrı sonuçlar ortaya çıkarmış. Ülkemizde en çok yapılan arama terimi Dolar olmuş. E-devlet üzerinden sunulan soy ağacı sorgulama uygulaması da ikincilik koltuğunda. Diziler arasında Sen Anlat Karadeniz birinci, Çukur ise ikinci sırada. Nasıl yapılır sorusu en çok Ziron yemeği için kullanılmış. Tüm listeler ise bu şekilde;
Genel Aramalar
Dolar
Soy Ağacı-edevlet
Dünya Kupası
e-müfredat
Seçim Sonuçları
Dizi
Sen Anlat Karadeniz
Çukur
Ufak Tefek Cinayetler
Bir Zamanlar Çukurova
Erkenci Kuş
Kişi
Mina Başaran
Arda Öziri
Ali Koç
Münir Özkul
Cenk Tosun
Nasıl Yapılır
Ziron
Mıhlama
Tiramisu
Pizza
Brüksel lahanası
Türkiye arama trendleri listelerinin detaylarına Google Trends sitesinden göz atmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Son olarak Google bu listelerin geçen yılla karşılaştırıldığında en fazla artış gösteren arama terimlerini gösterdiğini dipnot olarak belirtiyor. Türkiye ve Dünya'nın 2018 yılı için özeti niteliğinde bir sonuç ortaya çıkmış.

Kaynak: DonanimHaber.com

13 Aralık 2018 Perşembe 09:28

Türkiye, Google, Teknoloji