Görüntülü) Ayrılan Sevgililer Köpek İçin Mahkemelik Oldu (2)

EZGİ'NİN AVUKATI: MARLEY BİZİM KÖPEĞİMİZEskişehir'de üniversite öğrencisi Osman Orhan Baçaru, Golden Retriever cinsi 3,5 yaşındaki 'Marley' isimli köpeğini geri vermediği iddiasıyla yaklaşık 6 ay önce ayrıldığı sevgilisi Ezgi Bölükbaşı hakkında 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı dava...

EZGİ'NİN AVUKATI: MARLEY BİZİM KÖPEĞİMİZ

Eskişehir'de üniversite öğrencisi Osman Orhan Baçaru, Golden Retriever cinsi 3,5 yaşındaki 'Marley' isimli köpeğini geri vermediği iddiasıyla yaklaşık 6 ay önce ayrıldığı sevgilisi Ezgi Bölükbaşı hakkında 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı dava ile ilgili olarak, Ezgi Bölükbaşı'nın avukatı Buket Ünlü Hatip konuştu. Avukat Hatip, "Müvekkilim Ezgi, 'Marley'in gerçek sahibidir" dedi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Ezgi Bölükbaşı'nın avukatı olduğunu belirten ve daha önce 3 dönem Eskişehir Bürosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanlığı da yapan Buket Ünlü Hatip, şunları söyledi:

"Yine Eskişehir, yine bir hayvan davası. Bunu halk diliyle tabir edersek, genelde haberlerde de bu şekilde çıkıyor, vatandaşlar daha iyi anlıyor. 'Köpek için velayet davası' olarak değerlendirebiliriz. Hatırlarsınız yıllar önce buna benzer bir olay Sertab Erener ve Levent Yüksel boşandığı zaman köpeklerini paylaşamamışlardı. Türkiye'de bir gündem olmuştu. Burada da iki üniversite öğrencisinin köpeği paylaşamaması söz konusu. Müvekkili olduğum Ezgi, 'Marley'i 2,5 aylıkken aldı, sahiplendi, büyüttü, ona evladı gibi baktı. Davacı taraftan önce hırsızlıkla suçlandı Ezgi. Güveni kötüye kullanmakla suçlandı. Ama bu talepleri boşa çıktı. Çünkü Ezgi'nin hırsızlık yapmadığı, güveni kötüye kullanmadığı takipsizlikle sonuçlandı. Bununla ilgili bir ceza davası açamadılar. Şimdi hukuki boyutunu deniyorlar. 'Bu köpek kimindir, Ezgi'nin mi Osman'ın mı?' şeklinde bir dava görülüyor. Hayvan hakları bakımından böyle bir davada olmaktan gururluyum, mutluyum. Bir tane kediye, köpeğe sahip bulanamazken iki kişi tarafından paylaşılamaması gibi güzel bir durum söz konusu esasına bakacak olursak. Bir hukukçu olarak böyle bir davada olmaktan dolayı mutluyum ama olayın iç kısmına gelecek olursak da Ezgi, 'Marley'in gerçek sahibi. En başından itibaren bakımını, kısırlaştırılmasını, eğitimini, tüm masraflarını Ezgi yapıyor. Bir erkek arkadaşı oluyor, erkek arkadaşı Ezgi ile ilişki yaşadıktan sonra tabi ki köpeği kendisi de seviyor olabilir, bir şey diyemeyeceğim. Aslında bir hayvan hakkı görünümü sevgisi altında biraz da kadına şiddet durumu söz konusu. Çünkü Ezgi mağdur durumda. Tehdit edildi, korkutuldu. Dolayısıyla aynı zamanda kadına şiddet de var burada. Köpek kullanılarak bir noktada Ezgi burada mağdur edilmek isteniyor. Ama hayvan haklarının tartışılması ve gündemde tutulması açısından içinde olmaktan mutluluk duyduğum bir dava. Ayın 25'ini heyecanla bekliyoruz."

'MARLEY BİZDE KALACAK'

Avukat Buket Ünlü Hatip şöyle devam etti:

"Onlar diyor ki 'Marley bizim köpeğimiz, Ezgi'den köpek alınsın bize verilsin.' Biz de 'Hayır' diyoruz. 'Marley' bizim köpeğimiz, bizde kalacak. Şimdi bununla ilgili olarak Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bir dava açıldı. 'Marley'in kime ait olduğu tespit edilecek. Ama 'Marley'in aşı karnesi, sahiplenmesi en başından itibaren bizde. Çünkü gerçekten Ezgi köpeğin sahibi. Ezgi Eskişehir'de bir üniversite öğrencisi, bir ara köpeğini sahiplendirmeyi düşündüğünü kendisi dile getiriyor zaten. Bu süreçte Osman'la tanışıyorlar. Ancak Ezgi'nin fiili anlamda sahiplendirmesi söz konusu değil. Hukuki anlamda da bir sahiplendirme yok. Herkes düşünebilir. Önemli olan bunun fiilen icraatını gerçekleştirmek ve hukuken bir bağını kurmak gerekir. Hukuken ve fiilen bir bağlantı yok. Dolayısıyla Ezgi'nin köpeği sahiplendirme durumu söz konusu değil. 25 Mayıs'taki davaya tüm hayvan severleri, hayvan hakları savunucularını bekliyoruz. Hatta bence kadın haklarını bu duruma dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kadın hakları da çiğneniyor."

Kaynak: DHA
16 Mayıs 2018 Çarşamba 18:07

Son Dakika