Görüntülü Haber) Darıca'da 6 Bin 253 Kişi Yarı Maraton Koştu

KOCAELİ DHAAvrasya Maratonu'nun rakibi olan Darıca Yarı Maratonu'nun bu yıl 5'incisi gerçekleşti.

KOCAELİ DHA
Avrasya Maratonu'nun rakibi olan Darıca Yarı Maratonu'nun bu yıl 5'incisi gerçekleşti. 1253 profesyonel sporcu ve 5 bin kişi de halk koşusuna kayıt yaptırdı. Hafta sonunu en iyi şekilde değerlendirmek isteyen Darıcalı vatandaşlar Darıca Yarı Maratonu'na büyük ilgi gösterdi.
5. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu ve Halk Koşusu Darıca'da yapıldı. 11 ülkeden 1253 atletin yarıştığı Yarı Maratonu erkeklerde 1.04.36'lık derecesiyle Kenyalı Samuel Ndırıtu Karıuki, bayanlarda ise 1,15,02 lik derecesiyle Milli Atlet Esma Aydemir kazandı.
'Millet Koşuyor Türkiye Buluşuyor' parolasıyla düzenlenen spor organizasyonunda bu yıl 70 yaş üstü sporcuların büyük ilgi gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. Yaşlar büyük olmasına rağmen gençlere taş çıkartan bazı sporcular yarışma heyecanı ile adeta yerlerinde duramadıkları gözlendi. Bazı ihtiyar delikanlılar ise kameraları görünce yarış parkurunda taklalar atarken uzatılan mikrofonlara ise gençlere mesaj olması adına 'her zaman spor yapın kötü alışkanlıklardan uzak durun' diyerek bir takım güzel mesajlar verdi.
Organizasyonda bazı sanatçılar da kayıtsız kalmadı. Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Nuri Alço, Gizem Özdilli, Asena ve Semiha Yankı da yarı maratona katılarak organizasyonun renkli isimleri arasında yer aldı.
Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Darıca Yarı Maratonu ve Halk Koşusu renkli görüntülere sahne olurken, yarış öncesi ve yarış sonrası gösteriler sunan bando takımı ile mehteran bölüğü maratona renk kattı. Halk Koşusu'nda ise gencinden yaşlısına yaklaşık 5 bin kişi 3 km. lik parkuru koşarak maraton heyecanına ortak oldu. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'nda erkekler ve bayanlarda birincilere 5 bin dolar, ikincilere 3 bin dolar, üçüncülere ise 2 bin dolar ödül verilirken, erkeklerde birinciliği Kenya'lı Samuel Ndırıtu Karıuki, ikinciliği ve üçüncülüğü ise Etiyopya'dan Leul Gebresilase Aleme ve Melaku Bırhan Aregu kazandı.
Bayanlarda ülkemizi temsil eden Milli Atlet Esma Aydemir şampiyonluk ipini göğüslerken, ikinciliği Kenya'dan Sheıla Jeskopgeı Chesang üçüncülüğü ise bir diğer milli sporcumuz Özelm Kaya aldı.
Darıca Belediyesi önünden başlayan yarışın startını protokol üyeleri verirken Halk Koşusu'nda dereceye girenlere madalya ve kupa verilirken ayrıca yarışmayı tamamlayan herkese t-shirt, şapka ve anı madalyası dağıtıldı.
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, 11 ülkeden 1253 atletin 5.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'na katıldığını ifade ederek, Darıca'nın ve ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli bir organizasyon olduğunu söyledi. Katılımlarından dolayı tüm sporculara teşekkür eden Başkan Karabacak, düzenledikleri yarı maratonun dünya çapında bir organizasyon olduğunu da sözlerine ekleyerek Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'nun Avrasya Maratonu'ndan sonra ülkemizde yapılan en önemli maraton olduğunu söyledi.

Kaynak: DHA

09 Ekim 2016 Pazar 19:32

Türkiye, Milli Atlet, Avrasya, Darıca, Spor
YORUMLAR