PETKİM Önünde Gözaltına Alınan Sendikacılar Serbest Bırakıldı

İzmir Aliağa'da, PETKİM önünde başlatılan eylemin 2. gününde gözaltına alınan sendikacılar serbest bırakıldı.14 sendikacı, hiç vakit kaybetmeden eylem alanına dönerek işçilere katıldı

İzmir'in Aliağa ilçesinde, toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlık nedeniyle PETKİM önünde başlatılan eylemin ikinci gününde gözaltına alınan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay'ın da aralarında bulunduğu 14 Sendika yönetici ve temsilcisi, emniyetteki işlemlerin ardından Aliağa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilip serbest bırakıldı.

SOLUĞU EYLEM ALANINDA ALDILAR

Oktay ve beraberindekiler serbest bırakılmalarının ardından PETKİM önündeki eylem alanına dönüp, tekrar işçilerle bir araya geldi. Sendika yöneticileri, işçiler tarafından alkışlar ve 'Birlik, mücadele, zafer', 'Zafer direnen emekçinin olacak' sloganları ile karşılandı. Dün saat 16:00' da iş başı yapan ve bugün saat 08:00 'e kadar çalışan işçilerin ise tesisteki bekleyişlerini sürdürdüğü öğrenildi.

PETKİM'DEN GÖRÜŞME TALEBİ

Öte yandan, PETKİM, toplu iş sözleşmesi kapsamında Petrol-İş Sendikası ile bugün saat 13.00'te bir görüşme yapma talebinde bulundu. Ancak, sendika, PETKİM'in bu talebine, sendikalarının temsilcisine verilen disiplin cezalarının kaldırılması şartıyla görüşmeye hazır oldukları yanıtını verdi. PETKİM'den cevap beklenirken Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar da yapılması planlanan görüşmeye katılmak için İzmir'e geldi.

OLAYIN ÖNCESİ

PETKİM ile Petrol-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 10'uncu oturumundan da sonuç alınamaması üzerine, Petrol-İş Sendikası 19 Haziran itibariyle süresiz eylem kararı aldı.

Aynı gün araçlarıyla iş yerine gelen PETKİM işçileri, güvenlik görevlileri tarafından geri çevirildi. Bunun üzerine Petrol-İş Sendikası tarafından alınan karar ile işçiler, kapıları tutup, gelen araçların içeri girmesine engel oldu. PETKİM'in önünde uzun araç kuyrukları oluştu. PETKİM görevlileri ile işçiler arasında gergin anlar yaşandı.

İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, tesislerin girişine gelip, sendika yetkilileri ile görüşüp, kapı girişini açmalarını istedi. Sendika yetkilileri, sorunun işverenden kaynaklandığını belirtip, araçlarını koyabilecekleri başka yerin olmadığını belirtti.

İŞÇİLERDEN PETKİM'E PROTESTO

İşçiler, PETKİM'in tavrını slogan atıp, alkışlarla ve düdük çalarak protesto etti. Gerginliğin artması üzerine PETKİM'in girişine tedbir amacıyla TOMA ve çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Ancak, toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar eylemlerini sürdüreceğini belirten işçiler tesis önünden ayrılmadı.

POLİSİN UYARISINI DİNLEMEDİLER

Valiliğin sendika yöneticilerini arayıp, gerginliği azaltmak için 22 Haziran Perşembe günü için PETKİM ile bir görüşme ayarlayacaklarını söylemesi üzerine ortam biraz yumuşadı. Normal mesai uygulamasına dönülmesi kararı alınırken, tesis önündeki bekleyişe ise devam edildi. Polis, sendika yöneticilerinden tesisin önü boşaltıp, kamyonların geçişine izin vermelerini istedi. Ancak, sendika yöneticileri polisin bu uyarısına aldırış etmeyince gerginlik yaşandı ve14 sendikacı gözaltına alındı.

Kaynak: DHA

21 Haziran 2017 Çarşamba 13:32

İzmir, Aliağa, Ahmet Oktay, Politika, Güncel