Güldestan' Yeniden Sahnede

Beyhan Murphy'nin 10 yıl önce Mercan Dede ile hazırladığı müzik ve dans prodüksiyonu, 5 yıl aradan sonra İstanbul'da seyirciyle buluşacak Eser, 18 19 Kasım ve 14 17 Aralık'ta Fulya Sanat Merkezi'nde sahnelenecek.

Devlet Opera ve Balesi'nin modern dans gösterisi "Güldestan", 10. yılında İstanbul'da sahnelenecek. 

Devlet Opera ve Balesi'nden yapılan açıklamaya göre, Beyhan Murphy'nin 2004'te Mercan Dede ile beraber yaptığı, o günden bugüne Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul ile Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya ve Fransa'da sahnelenen "Güldestan"ın, 10. yılını kutlamak amacıyla özel temsiller düzenlenecek.

İstanbul'da en son 2008'de Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sahnelenen "Güldestan", yeni bölümlerin eklenmesi, Mercan Dede ve sürpriz konukların katılımı ile 5 sene sonra İstanbul izleyicisiyle yeniden buluşacak.

Eser, 18-19 Kasım ve 14-17 Aralık'ta Fulya Sanat Merkezi'nde sunulacak.

"Güldestan"da bir göç yolundan şehirdeki kafeye, yazar Orhan Pamuk'un eserlerinden 18. yüzyılda  Evliya Çelebi'ye, modern insanın içsel yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından modern İstanbul'a ve nihayetinde de güle varan yolculuk anlatılıyor. 

 

Eser, kullanılan elektronik müzik ve sufi gelenekleri, aynı zamanda geçmiş ve geleceği birleştiren özellikleriyle sahnelere farklı dinamikler getiriyor.

Geçmiş yıllarda Güldestan'da dans eden konuk sanatçılarla MDTİstanbul dansçıları tarafından sahnelenecek müzik ve dans prodüksiyonuna, sahnede viyola, kanun, çello, klarnet ve perküsyonun yer aldığı canlı orkestra ile Ara Güler'in fotoğrafları eşlik edecek. - İstanbul

Kaynak: AA

12 Kasım 2014 Çarşamba 10:55

Antalya, Mersin, Mercan Dede, İstanbul, Kültür Sanat