Etkinlik.io

Gülistan

Gülistan, 45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında sizlerle buluşuyor.

Gülistan,45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında sizlerle buluşuyor.
DERYA TÜRKAN İstanbul Kemençesi

Kayhan KALHOR İran kemençesi

SOKRATIS SINOPOULOS Lavta ve İstanbul Kemençesi

Konuk Sanatçı:

ALI BAHRAMI FARD Santur

Kuçek Mustafa Dede 

Beyati Ayin

Sokratis Sinopoulos

Nihavend Semai

Derya Türkan

Şiraz

Kayhan Kalhor

Neredesin?

Arasız 90' sürer.

"Sıradışı" temasıyla yola çıkan 45. İstanbul Müzik Festivali geleneksel müziğin de en güzel örneklerini sunuyor. Osmanlı İmparatorluğu ve İran arasındaki kültürel etkileşim, başta Itri olmak üzere birçok büyük besteciye ilham kaynağı olmuş; iki müziğin harmanından ise enfes enstrümantal ve sözlü eserler doğmuştur. Yüzyıllardır süregelen bu kültür diyaloğuna bir övgü niteliğinde olan Gülistan, geleneksel makam ve usul özelliklerine bağlı kalarak bu mirasa çağdaş bir yorum getiriyor.

Kemençe virtu¨özu¨ Derya Tu¨rkan, Osmanlı mu¨ziği yorumları kadar emprovizasyonları ile de tanınır. Yaklaşık 25 senedir Kudsi Erguner'in önemli projelerinde yer alan Türkan, Renaud Garcia Fons, Uğur Işık, Jordi Savall ve Erkan Oğur gibi isimlerle de dünya çapında ses getiren pek çok albüm çalışmasına imza attı. Berlin Filarmoni, Essen Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw da dahil, belli başlı müzik merkezlerinde konserler verdi. Yönetmenliğini Cem Yılmaz'ın yaptığı Yahşi Batı filminin Türk müziği direktörlüğü yapan Türkan, Ben Afleck'in Yönetmen koltuğunda olduğu Argo filminin ise özgün müziklerini icra etti.

İran müziğinin yaşayan en büyük temsilcilerinden biri kabul edilen Kayhan Kalhor, geniş yorum yelpazesi, kemençe, sitar ve acem kemanındaki virtüözitesi ile kültürel sınırları aşan bir sanatçı. 

Kalhor, gerek kurucusu olduğu Ghazal ve The Masters of Persian Music topluluklarıyla gerekse ünlü viyolonselci Yo-Yo Ma ile çalıştığı İpek Yolu Projesi albümleri ile defalarca Grammy'ye aday gösterildi. İcracılığının dışında beste de yapan Kalhor'un birçok film müziğinin altında imzası bulunmakta.

Sokratis Sinopoulos Bizans müziği ve klasik gitarla başladığı müzik eğitimini lyra (İstanbul kemençesi) ile sürdürdü. Enstrümanındaki ustalığı ve geleneksel Yunan müziğinden caza ve klasik müziğe uzanan müzik profili ile alanındaki en önemli isimlerden olan Sinopoulos halen farklı gruplarla Yunan demotiko ve rembetiko icra ediyor; çeşitli tiyatro oyunları ve modern dans için müzikler yazıyor. Konserde topluluğa konuk sanatçı olarak katılacak Ali Bahrami Fard ise nadir duyulan bir çalgı olan bas santurdaki mükemmel tekniği ve enfes ses kalitesiyle uluslararası çapta üne sahip.

Büyük bir süit formunda sunulurken eski fasıl geleneğine de vurgu yapan, Kayhan Kalhor, Derya Tu¨rkan ve Sokratis Sinopoulos'un bestelerinden oluşan bu repertuvar, tarihi ve ruhani dokusuyla Galata Mevlevihanesi Bahçesi'nden semaya yükselecek.

Detaylar :

İl : İstanbul

İlce : Beyoğlu

Mekan : Galata Mevlevihanesi Bahçesi

Mekan Adresi : Şahkulu Mah. Galip Dede Caddesi 15

Başlangıç Saati : 02.06.2017 21: 00: 00

Bitiş Saati : 02.06.2017 23: 00: 00

Kategori : Gülistan

Tür : Konser

Ücretlimi? : Hayır

Kaynak: Etkinlik.io

01 Haziran 2017 Perşembe 20:34

Mustafa Dede, İstanbul, Kayhan, İran, Kültür Sanat, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri