Gümüşhane Elektrik Teknoloji Öğretmeni Köyünde Harç Ekmeği Yapıyor

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Araköy'de oturan Çağlayan Tozlu (34), Marmara Üniversitesi Elektrik Teknoloji Öğretmeniliği Bölümü'nden mezun olmasına rağmen, köyünde baba mesleği olan fırıncılık geleneğini sürdürüyor, yöreye özgü uzun süre tazeliğini koruması özelliğiyle tanınan harç...

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Araköy'de oturan Çağlayan Tozlu (34), Marmara Üniversitesi Elektrik Teknoloji Öğretmeniliği Bölümü'nden mezun olmasına rağmen, köyünde baba mesleği olan fırıncılık geleneğini sürdürüyor, yöreye özgü uzun süre tazeliğini koruması özelliğiyle tanınan harç ekmeği üretiyor.
Kürtün ilçesine bağlı Araköy'de, ilk, orta ve lise öğrenimini başarıyla tamamlayan Çağlayan Tozlu, 2004'de girdiği İstanbul'da Marmara Elektrik Teknoloji Öğretmenliği Bölümü'nden 2008'de mezun oldu. 4 yıllık üniversite öğrenimini dereceyle tamamlayarak diplomasını alan Tozlu, geldiği köyde ailesinin sağlık sorunları nedeniyle işlettikleri fırında çalışmaya karar verdi, kolları sıvayarak iş başı yaptı. Çocukluk yıllarında ekmek yapmayı öğrenen ve üniversiteden sonra da bu konuda kendini geliştiren Tozlu, yöreye özgü uzun süre tazeliğini koruması özelliğiyle tanınan harç ekmeği üretip baba mesleğini sürdürüyor.
'GELENEĞİMİZİ SEVEREK SÜRDÜRÜYORUM'
Harç ekmeği geleneğini severek sürdürdüğünü belirten Çağlayan Tozlu, Marmara Elektrik Teknoloji Öğretmenliği 2004-2008 yıllarında okudum. Askerliğimi yaptım daha sonra dedemizin babamızın mesleği olan harç ekmeğinin imalatına geçmeye karar verdim. Severek mesleğimize başladık. Sonra bu işi ele aldım, haftanın 7 günü pazara giderek ekmeğimizi satıyoruz. Bizim yaptığımız ekmek tamamen doğaldır. Uzun süre tazeliğini koruyan bir ekmektir. Bu ekmeği 7-10 gün bir aile evinde tüketebilir. Ekmeği buzdolabında muhafaza edilirse uzun süre tazeliğini koruyabiliyor. Geleneğimizi severek sürdürüyorum. Ekmeğe hayli ilgi var. Kent dışından, ülke dışından siparişler geliyor dedi.
'OĞLUMU OKUTTUM'
Çağlayan Tozlu'nun annesi Seyfi Tozlu da, eşinin ameliyat olması üzerine oğlunun işi devraldığını anlatarak, Çağlayan'ı okuttum 4 yıllık üniversitesini bitirttim. Eşim kalbinden ameliyat oldu. Ameliyat olunca, ekmek işini devam ettiremedik. Bende oğlum Çağlayan'a 'Baban ameliyat oldu sen gel bu işin başında dur' dedim. O da sağ olsun geldiö diye konuştu.
Köyde, 1 asırdır süren gelenekle; ekşi mayadan üretilip, taş fırında pişirilmesiyle doğal koşullarda 7, buzdolabında ise 10 gün boyunca tazeliğini koruyan harç ekmeği, gelen siparişler üzerine yurt içi ve yurt dışına kargoyla gönderiliyor.
Gümüşhane Elektrik Teknoloji Öğretmeni Köyünde Harç Ekmeği Yapıyor - Son Dakika

Kaynak: DHA

28 Nisan 2019 Pazar 12:14

Gümüşhane, Çağlayan, Marmara, Güncel