Gündem / 1 Eylül 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Yeni adli yıl başlıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek 2016-2017 adli yıl açılış törenine katılacak.

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920
1- Yeni adli yıl başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek 2016-2017 adli yıl açılış törenine katılacak.
(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
2- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Pedro Agramunt, Türkiye A Milli Futbol Takımı, Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'yi ayrı ayrı kabul edecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan Çin Halk Cumhuriyeti'ne hareket edecek.
(Ankara/13.00/15.15/16.15/17.15/18.15/22.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
3- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Uluslararası Asamble Başkanları, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Başkanı Maja Gojkovic ile ayrı ayrı görüşecek.
(Ankara/11.45/15.45/17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
4- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Uluslararası Parlamenter Asamble başkanları onuruna yemek verecek, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Pedro Agramunt ile ayrı ayrı görüşecek.
Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Avrupa Dış İlişkiler Konseyi heyeti ile Katar Yatırım İdaresi Başkanı Şeyh Abdullah'ı ayrı ayrı kabul edecek.
(Ankara/13.30/14.30/17.00/18.00/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Üyesi, eski İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile partisinin genel merkezinde ayrı ayrı bir araya gelecek.
Kılıçdaroğlu, 1 Eylül Barış Etkinliği'ne katılacak.
(Ankara/11.30/14.00/İstanbul/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AA Editör Masası'na konuk olacak.
(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)
YASAMA YÜRÜTME SİYASET
1- Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'yi, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında kabul edecek.
(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
2- Bakanlıklarda devir teslim törenleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilen Mehmet Müezzinoğlu, görevi Süleyman Soylu'dan, İçişleri Bakanlığına atanan Süleyman Soylu da görevi Efkan Ala'dan devralacak.
(Ankara/13.00/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek, Şehir Hastanesinde incelemelerde bulunacak, sağlık çalışanlarıyla bir araya gelecek, İl Sağlık Değerlendirme Toplantısı'na katılacak.
(Mersin/09.30-17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
EKONOMİ
1- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit olan Volkan Canöz'ün babası Karacan Canöz'e şehitlik beratı takdim edecek.
(Ankara/14.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)
DÜNYA-DİPLOMASİ
1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Göç İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Avrupa Birliği Komiseri Dimitris Avramopoulos ile bir araya gelecek.
(Ankara/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)
2- Özgür Suriye Ordusu'nun Azez-Cerablus hattındaki bölgeyi terörist unsurlardan kurtarmasına ilişkin gelişmeler ile muhalifler ve Beşşar Esed rejimi güçleri arasındaki çatışmalar takip ediliyor.
(Halep/İdlib/Lazkiye/Haseke) (Fotoğraflı-Görüntülü)
GÜNCEL
1- Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vekaletle Kurban Programı kapsamında düzenlenecek bilgilendirme toplantısı ve gönüllü uğurlama törenine katılacak.
(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
2- Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler izleniyor. (Fotoğraflı-Görüntülü)
KÜLTÜR SANAT
1- Yazar Vedat Türkali'nin cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
(İstanbul/13.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
2- 5. Uluslararası Klarnet Festivali'nin basın toplantısı, Ritz Carlton Otel Cam salonunda yapılacak.
(İstanbul/13.00)
3- Dünyanın ilk tasavvuf filmleri festivali "3. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali" kapsamında Sultanahmet Amfi Tiyatrosu'ndaki yazlık sinemada 7 Allah dostunun öğretileri halkla buluşacak.
(İstanbul/20.30)
4- Sanatçı Tarkan, Turkcell Yıldızlı Geceler konserleri kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde konser verecek.
(İstanbul/21.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
SPOR
1- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılmak üzere Brezilya'ya gidecek sporcularla bir araya gelecek.
(İstanbul/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
2- Ümit Milli Futbol Takımı, 2017 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 8. Grup'taki 5. maçında Osmanlı Stadı'nda Kıbrıs Rum Kesimi ile karşılaşacak.
(Ankara/19.30) (Fotoğraflı)
3- A Milli Futbol Takımı, 2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde 5 Eylül Pazartesi günü Hırvatistan ile oynayacağı I Grubu ilk maçının hazırlıklarına, Antalya'da konakladığı otelin sahasında basına kapalı yapacağı antrenmanla başlayacak.
(Antalya/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)
ÖZEL HABER
1- AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik:
"Hiç kimse, 'Şu terör örgütüyle mücadele edin, bu terör örgütüyle etmeyin' diyemez. Kendileri için DAEŞ tehlikeli, PYD tehlikeli olmayabilir. Bizim için PYD, DAEŞ gibi tehlike bir örgüt"
"Türkiye, bir toplama kampı değildir. Türkiye, egemen ve meşru bir devlet olarak insanlığa karşı vazifesini yerine getirmektedir. Ölümden kaçanları burada misafir etmektedir ama siz Türkiye'yi bir toplama kampı gibi görürseniz, yani 'Biz şu kadar para verelim, Türkiye de bunları misafir etsin' gibi yaklaşım söz konusu olursa bizim o paraya da ihtiyacımız yok, herhangi bir anlaşma yapmaya da niyetimiz yok"
"Hiç kimsenin bu çağda, bir kadının başına polis dikerek o kıyafet müdahalesini yapmasının söz konusu olmaması gerekir. Fransa gibi eşitlik ve özgürlüklerin ülkesinde bunun söz konusu olması ise son derece ürkütücüdür"
(Sultan Çoğalan - Fatih Tuna / Ankara)
2- "Dünya mazlumları" için 225 bin kurban kesilecek
Türk Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene yurt içinin yanı sıra Asya'dan Afrika'ya kadar yoksul bölgelerde 225 bin kurbanı mazlumlara ulaştırmayı hedefliyor
Türk Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin:
"Bu yıl inşallah 130 ülkede 530 farklı bölgede kurbanlarımız kesilecek. İnşallah bu yıl 225 bin kurban hedefimiz var"
"Yurtdışında özellikle savaş bölgeleri, kıtlık ve afet bölgeleri önceleniyor. Haritada adını dahi zor bulacağınız ülkelerde biz milletimiz, hayırseverlerimiz adına kesimi gerçekleştiriyoruz"
(Gülcan Kaplan / İzmir) (Fotoğraflı)
3- "Trafik sigortası primlerindeki indirim birkaç aya yansır"
Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Şen:
"Sigorta şirketleri eski hasarlarını karşılayabilmek için (yüksek) primleri alma eğilimindeler ama yakın zamanda primler optimum noktaya gelecektir. İndirim birkaç ay sonra vatandaşa yansıyacaktır"
"Trafik sigortası primlerinin araç başına 150-200 lira bandında aşağı çekilmesi gerekiyor, beklentimiz bu yönde"
"Herkesin üstüne düşeni yapması ve trafik sigortası kaosunun aşılması gerekiyor"
(Elif Ferhan Yeşilyurt/İstanbul)
***
Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.
***
Haber ve haber operasyonlarıyla ilgili soru ve sorunlarınız için 312 999 29 29 numaralı telefon hattı veya 530 102 88 88 numaralı Whatsapp hattından destek masasına ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

01 Eylül 2016 Perşembe 09:01

İsmail Kahraman, Tayyip Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk, 1 Eylül, Politika, Güncel