Gündem / 10 Haziran 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve beraberindeki heyeti ayrı ayrı kabul edecek.

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ve beraberindeki heyeti ayrı ayrı kabul edecek.

AK Parti Van İl Başkanlığını ve Valiliği ziyaret edecek Yıldırım, Kinyas Kartal Bulvarı'nda düzenlenecek toplu açılış ve temel atma törenine katılacak, ardından vatandaşlarla iftarını açacak

(İstanbul/11.00/12.00/Van/16.00/17.00/18.00/19.38) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mardin'in Midyat ilçesindeki terör saldırısında şehit olan polis memuru Nefize Özsoy'un cenaze törenine katılacak.

(Edirne/13.20) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Beyoğlu Belediyesi tarafından Taksim Meydanı'nda düzenlenecek iftar programına katılacak.

(İstanbul/20.44) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kadıköy İmam Hatip Okulları Mezunları Derneğinin "Kardeşlik İftarı" programına iştirak edecek.

(İstanbul/20.44) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur Eylem Planı bilgilendirme toplantısı ile iftar programına katılacak, partililerle buluşacak.

(Diyarbakır/16.00/19.45/20.45) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelecek, ardından basın toplantısına katılacak.

(İstanbul/16.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- TBMM Milli Savunma Komisyonunda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

(TBMM/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- TÜİK, Türkiye ekonomisine ilişkin ilk çeyrek büyüme rakamlarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hollanda'da, Senato Başkanı Ankie BroekersKnol ile görüşecek, Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in vereceği çalışma yemeğine katılacak.

(Lahey) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından ayrı ayrı kabul edilecek, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile görüşecek.

Zeybekci, 40. KKTC Uluslararası Fuarı'nın açılışı ile Bakan Atun'un vereceği iftar yemeğine iştirak edecek.

(Lefkoşa) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Fransa'da hükümetin kanunlaştırmaya çalıştığı iş yasasına ilişkin grevlerin yansımaları takip edilecek.

(Paris) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Suriye iç savaşında rejim ve Rusya'nın hava saldırıları, Halep ve Fırat nehrinin batısında yoğunlaşan çatışmalar ile diğer iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/İdlib/Şam/Hums) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Irak'ın başkenti Bağdat'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr yanlıları hükümet karşıtı gösteri düzenleyecek.

(Bağdat) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Yemen'deki gelişmeler takip ediliyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- Muhammed Ali son yolculuğuna uğurlanıyor

Louisville kentinde bulunan KFC Yum! Center'da düzenlenecek cenaze töreninde aile üyeleri, farklı dinlerden temsilciler ile eski ABD Başkanı Bill Clinton konuşma yapacak.

Törenin ardından Muhammed Ali, Cave Hill mezarlığında toprağa verilecek.

(Louisville) (Fotoğraflı-Görüntülü)

KÜLTÜR SANAT

1- Ressam Fikret Mualla Saygı'nın, 1953, 1956 ve 1957 yıllarında belirli aralıklarla kaldığı Paris Sainte-Anne Akıl Hastanesi'nde çizdiği desenlerin yer aldığı "Sainte-Anne Desenleri" sergisi, Amerikan Hastanesi'nde açılacak.

(İstanbul/18.00)

2- Japonya, Türkiye, Rwanda, Kamboçya, Nijerya, Brezilya, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerde Magnum Photos'un futbol dünyasını kendine has bir üslupla görüntüleyip ölümsüzleştirdiği çalışmalar, Fransız Kültür Merkezi'nde sergilenecek.

(İstanbul/19.00)

3- İstanbul Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ramazan etkinlikleri kapsamında Yenikapı'da Ömer Karoğlu konseri gerçekleşecek.

(İstanbul/23.30)

SPOR

1- Avrupa Futbol Şampiyonası, A Grubu'nda ev sahibi Fransa ile Romanya arasında oynanacak açılış maçıyla başlayacak.

(Saint-Denis/22.00) (Fotoğraflı)

2- A Milli Futbol Takımı, Hırvatistan ile oynayacağı EURO 2016 D Grubu ilk maçının hazırlıklarına devam edecek.

(Marsilya/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Voleybol Kadınlar Grand Prix 1. etap ilk maçında Türkiye, Belçika ile karşılaşacak.

(Klaningrad/17.30)

4- Futbolda birinci transfer ve tescil dönemi başlayacak. (Fotoğraflı-Görüntülü)

ÖZEL HABER

1- "Geri Kabul" Ege'de ölümleri durdurdu

Türkiye ile AB arasında düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele amacıyla 20 Mart'ta hayata geçen Geri Kabul Anlaşması sonrasında Ege Denizi'nin Türk karasularında boğulma ya da hipotermi nedeniyle bir ölüm yaşanmadı

Son 2 yılda 500'ün üzerinde göçmenin hayatını kaybettiği Ege Denizi'nde yaklaşık 3 aydır ölüm yaşanmaması anlaşmanın en etkili sonucu oldu

(Ramazan Ercan / İzmir)

2- Atalay F'nin Ankara'da yargılandığı dava

İstanbul Tuzla'da Fatma Kayıkçı'nın öldürülmesiyle tekrar gündeme gelen Atalay F. hakkında, Ankara'da Göktuğ Demirarslan ve kız arkadaşı Elena Radchikova'yı 16 Eylül 2013'te "tasarlayarak öldürmek" suçundan açılan dava halen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor

İddianameye göre cinayetten önceki dönemde Atalay F. ile tanışan bir kız, soruşturma sırasında polise verdiği ifadede "Sosyal birisi değildi" derken, Atalay F'nin bir anda sinirlenip, bir anda sakinleştiğini anlattı

İfade verene kadar Atalay F'yi "Selim" adıyla tanıdığını aktaran kız, bir süre sonra "Bu adam psikopat, zarar verebilir" düşüncesiyle telefon numarasını değiştirdiğini irtibatını kestiğini bildirdi

(Barış Kılıç/Ankara)

3- Enerjide en fazla istihdam yerli kömürden

Türkiye Enerji Vakfı raporundan:

"Yerli kömürde bir megavat başına doğalgazın 18, ithal kömürün 3 katı istihdam sağlanabiliyor"

"600 megavatlık bir santral doğalgazla çalışırsa 60, yerli kömür kullanılırsa bin 100 kişiye iş kapısı açıyor"

(Nuran Erkul/Ankara)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: AA

10 Haziran 2016 Cuma 08:58

Mustafa Kemal Atatürk, Binali Yıldırım, Dolmabahçe, AK Parti, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika