Güneş Enerjisiyle Çalışan Arabaların Yarıştığı World Solar Challenge Başladı

Bu sene 30.su düzenlenen ve sadece güneş enerjisiyle çalışan arabaların katıldığı World Solar Challenge Yarışması Avustralya'da başladı.

Bu sene 30.su düzenlenen ve sadece güneş enerjisiyle çalışan arabaların katıldığı World Solar Challenge Yarışması Avustralya'da başladı.
Ülkenin kuzey kıyısında bulunan Darwin şehrinden başlayıp güneydeki Adelaide şehrine kadar sürecek yarışma üç bin kilometre sürecek.
Oct. 7, Time trial at the circuit!
2017 Bridgestone World Solar Challenge Report 4https://t.co/hBBwRIz4gq#Bridgestone #BWSC17 pic.twitter.com/IYjyZGjkj9— Bridgestone_Blog (@BridgestoneBlog) 8 octobre 2017
Yarışmaya Nuno Solar takımıyla katılan Sarah Benninkbolt verdiği röportajda "Bu sene mesafe çok uzun, tüm araçların tasarımı birbirinden çok farklı gözüküyor. Arabamızın durumu çok iyi ve son birkaç gündür de sorunsuz çalışıyor. Kendimize güveniyoruz ve kazanmak için de her şeyi yapacağız" derken Missisipi Choctaw ekibinden Breanna Isaac "Çok iddialıyız ve kendimizi biraz daha geliştirip kanıtlamak istiyoruz. Ne olacağını hepimiz göreceğiz" diye konuştu.
#WorldSolarChallenge gets underway with 42 solar cars running over a 3000 km race – https://t.co/HtUzwScjEV pic.twitter.com/dHBSizk4gD— Tech2 (@tech2eets) 8 octobre 2017
Bridgestone firmasının sponsor olduğu yarışmaya Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya, Güney Kore gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 42 yarışmacı katılıyor. Araçlar sadece üzerlerinde bulunan güneş panelleriyle çalışarak saatte 100 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.
Auteur:
Tags:Gepost: 08 oktober 2017

Kaynak: Euronews.com

08 Ekim 2017 Pazar 19:10

Darwin, Bridgestone, Avustralya, Dünya