Güney Kore'de Eski İstihbarat Şeflerine Tutuklama İstemi

Güney Kore'de savcılık, görevden azledilen eski Devlet Başkanı Park Gheun-ye'nin 2 yardımcısına kayıt dışı ödeme yapmakla suçlanan eski istihbarat yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkarılması için mahkemeye başvurdu.

Güney Kore'de savcılık, görevden azledilen eski Devlet Başkanı Park Gheun-ye'nin 2 yardımcısına kayıt dışı ödeme yapmakla suçlanan eski istihbarat yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkarılması için mahkemeye başvurdu.

Yonhap ajansının haberine göre, 2013-2017 yıllarında Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi (NIS) başkanlığında bulunan Nam Jae-joon ile Lee Byong-ho, Park'ın genel sekreterliğini yapan Ahn Bong-geun ve Lee Jae-man'a, NIS'in örtülü ödeneğinden milyonlarca dolarlık ödeme yapmakla suçlanıyor.

Nam'ın, Hyundai Kia Otomotiv Grubu yetkililerine, hükümet yanlısı muhafazakar aktivist grupla bağlantılı bir şirketin ihaleyi kazanması için baskı yaptığı da iddia ediliyor. Eski istihbarat şefi ise hakkındaki iddiaları reddediyor.

Bu suçlamalardan Nam ve Lee hakkında tutuklama emri çıkarılması için mahkemeye başvuran savcılık, aynı iddialarla hakkında gözaltı kararı olan eski istihbarat şeflerinden Lee Byung-kee'nin tutuklanması için de başvuruda bulunmayı değerlendirdiklerini belirtti.

Lee Byung-kee'yi sorgulayan savcıların, diğer istihbarat şeflerini de sorguya çağırdığı kaydedildi.

Savcılar, örtülü ödenekten çekilen paranın Park için gizli bir fona aktarıldığından ve muhafazakar blok için seçim anketi yapılması gibi siyasi faaliyetler için kullanıldığından şüpheleniyor.

Eski Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Kim Ki-çun'a görevini kötüye kullanma, baskı ve yalancı şahitlik suçlamalarıyla 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Park'ın koltuğunu kaybetmesine yol açan skandal, yakın dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun, devlet başkanı ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorladığının ortaya çıkmasıyla patlak vermişti. Kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirmekle suçlanan Choi, 3 Aralık'ta tutuklanmıştı.

Güney Kore Parlamentosu, 9 Aralık 2016'da Park hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Park'ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredilmişti. Anayasa Mahkemesinin 8 yargıçtan oluşan heyeti, 10 Mart'ta Park'ın devlet başkanlığı görevinden azledilmesine oy birliğiyle karar vermişti. Seul Merkez Bölge Mahkemesi, 30 Mart'ta rüşvet, görevi kötüye kullanma, baskı ve hükümet sırlarının sızdırılmasıyla suçlanan Park hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Park, ülke tarihinde görevinden azledilen ilk devlet başkanı olmuştu.

Kaynak: AA
14 Kasım 2017 Salı 15:36

Son Dakika