Hacılar Peygamber Efendimize Koştu- Mekke-i Mükerreme'de Haccın Farzlarını Yerine Getiren 2 Milyon...

- Hacılar Peygamber Efendimize koştu Mekke-i Mükerreme'de haccın farzlarını yerine getiren 2 milyon 300 bin Müslüman, Medine-i Münevvere'de Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret ediyor Baki Kabristanı ve Uhud Şehitliği'ni de ziyaret eden hacılar, Medine'nin manevi iklimini yaşıyorlarMEDİNE -...

- Hacılar Peygamber Efendimize koştu

Mekke-i Mükerreme'de haccın farzlarını yerine getiren 2 milyon 300 bin Müslüman, Medine-i Münevvere'de Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret ediyor

Baki Kabristanı ve Uhud Şehitliği'ni de ziyaret eden hacılar, Medine'nin manevi iklimini yaşıyorlar

MEDİNE - Hacı olan Müslümanlar, Medine-i Münevvere'ye geçerek Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret ediyor.

Kurban Bayramının 3. gününden itibaren Mekke'den ayrılmaya başlayan ve Suudi yetkililerin 2 milyon 361 bin olarak açıkladığı hacıların büyük bir bölümü Medine'ye geçip Peygamber Efendimizin huzuruna koşuyor. Türkiye'den kutsal topraklara erken gelen hacı adaylarının, Mekke-i Mükerreme'ye gitmeden önce uğradıkları Mescid-i Nebevi, hacdan sonra dolup taşıyor. Hac için kutsal topraklara gelenlerin mutlaka ziyaret ettikleri Medine-i Münevvere'de müminler, 40 vakit namaz kılıyor.

Peygamber Efendimizin kabrini büyük bir edeple ziyaret eden hacılar, binlerce Eshab-ı Kiram'ın kabrinin bulunduğu Cennetül Baki Kabristanı'nında Fatihalar okuyor. Hacılar, Medine'de vakit namazlarının hepsini Mescidi Nebevi'de kılarken, aynı zamanda 5-6 kilometrelik bir çember içerisinde yer alan Uhud Şehitliği, Kuba Mescidi, Hendek Savaşı'nın yapıldığı alandaki 7 mescitler gibi tarihi mekanları da ziyaret ediyor. Tarihi eser olarak dikkat çeken eser ise Osmanlı Sultanı Halife Abdülhamit Han'ın İstanbul'dan Medine'ye ulaşımı 1 haftaya indiren Hicaz Demiryolu'nun son durağı olan Medine Tren istasyonu da unutulmuyor. Peygamber Efendimizin rahatsız olmaması için tren raylarına keçe döşenen Medine'de bu istasyon tam anlamı ile değerlendirilemiyor.

Hacılar müsait zamanlarında Medine'deki hurma bahçelerinde satış yapan Türk tüccarlardan uygun fiyatlarla Arabistan Yarımadasında yetişen Acve, Ambari, Mebrum, Sukkai gibi leziz hurmalardan alıyor. Hurma'nın kilosu 20 ile 70 riyal arasında değişiyor. Ancak bu sene dolara endeksli riyal fiyatlarının da yükselmesi sebebiyle alışverişler daha sınırlı oluyor.

Diğer taraftan alışverişlerin büyük bir bölümü Medine'de yapılıyor. Ancak esnaf son yıllarda hacıların artık Suudi Arabistan'da alışverişe, ürün fiyatlarına getirilen vergi ve ceza zamları yüzünden ilgi göstermediğini bildirdi.

Hacılar Peygamber Efendimize Koştu- Mekke-i Mükerreme'de Haccın Farzlarını Yerine Getiren 2 Milyon... - Son Dakika

Kaynak: İHA

26 Ağustos 2018 Pazar 10:58

Suudi Arabistan, Hicaz Demiryolu, Abdülhamit Han, Kuba Mescidi, İstanbul, Türkiye, Hacılar, Huzur, Mekke, Han, Hac