Hak-İş Genel Başkanı Arslan Açıklaması

' Taşeron uygulamaları Türkiye'de çığırından çıkmış durumda.

Hak-İş Konfedarasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron uygulamalarının Türkiye'de çığrından çıktığını öne sürerek, "Kamudaki taşeron uygulamalarının hem emekçiler hem sendikalar hem de sosyal barış üzerinde ciddi bir tehdit olduğunu görüyoruz" dedi.

Konfedarasyona bağlı Öz İplik-İş Sendikasının Düzce Şubesinin açılışına katılan Arslan, burada yaptığı konuşmada, Hak-İş Konfederasyonunun kısa zaman önce bünyesine kattığı değişik iş kollarındaki yeni sendikalarla Türkiye'deki çalışma hayatına farklı bir açılım getirdiklarini anlattı.

Konfedarasyon olarak her iş kolunda sendikalarının olma politikaları bulunduğunu söyleyen Arslan, "Bu hedefimizi bir Sendika hariç tamamlamış bulunuyoruz. Çalışma hayatı ve sendikal konularda bazı sorunlarımız var ve bu sıkıntılardan biri teşeron uygulamalar. Bunun gibi bir kaç konuda yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

"Sıkıntılarımızın başında kamudaki taşeron uygulamaları var" diyen Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu konuda Hak-İş çok ciddi bir organizasyonu başardı. Bir kitap yayınladık ve orada da görüyoruz ki taşeron uygulamaları Türkiye'de çığırından çıkmış durumda. Kamudaki taşeron uygulamalarının hem emekçiler hem sendikalar hem de sosyal barış üzerinde ciddi bir tehdit olduğunu görüyoruz. Aynı masada aynı işi yapan arkadaşlarımızın, taşeron işçisi oldukları için farklı ücretlerle çalıştırılması ve bunların malesef ücretli köle gibi muamele görmeleri kabul edilebilir, sürdürülebilir bir durum değil. O nedenle Hak-İş taşeron uygulamaları konusunda ciddi bir çalışma başlatmıştır. "

Konuşmaların ardından, Arslan, Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç ve Düzce Ak Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu sendikanın Burhaniye Mashallesi'nde bulunan şubesinin açılışını hazırlanan kurdaleyi keserek yaptı. - Düzce

Kaynak: AA

05 Temmuz 2014 Cumartesi 20:45

Düzce, Türkiye, Hak İş, Mahmut Arslan, Yerel