Hak-Par Eski Genel Başkanı Kemal Burkay Açıklaması

MARDİN (AA) – Hak Par Eski Genel Başkanı Kemal Burkay, PKK'nın, silah bırakması gerektiğini söyledi.

MARDİN (AA) – Hak Par Eski Genel Başkanı Kemal Burkay, PKK'nın, silah bırakması gerektiğini söyledi.

İsviçre'de hayatını kaybeden Hak-Par'ın kurucularından Ramazan Baştaş'ın cenazesine katılan Hak-Par Eski Genel Başkanı Burkay, Baştaş'ın, 12 Eylülden sonra Stockholm'e gittiğini ve kendisiyle uzun yıllar birlikte aynı dernekte ve aynı partide çalıştıklarını belirtti.

Burkay, "O da, Kürdistan Sosyalist Partisi üyesiydi. Son dönemde Hak-Par'ı destekleyen bir arkadaşımızdı. Ne yazık ki genç yaşta kaybettik bir hastalık nedeniyle." dedi.

Güneydoğu'da yaşanan terörist saldırıları değerlendiren Burkay, bölgede huzura ulaşılmasını istediklerini, sorunların çözümünü beklediklerini kaydetti.

PKK'nın saldırılarını şehirlerde yoğunlaştırdığını ifade eden Burkay, "Geçmişten beri istediğimiz, PKK silahları bıraksın, devlet ise operasyonları durdursun." diye konuştu.

Burkay, sözlerini şöyle tamamladı:

"PKK'nın silahlarını bırakması çok önemli bir adım olur. Ama, bu yetmez. Bu, Kürt sorununu çözmez. Kürt sorununun çözülmesi, demokratikleşme için ülkenin bugün yaşadığı sıkıntıları aşabilmesi ve barışa ulaşılabilmesi için hükümetin, önündeki sorunları gerçekçi projelerle çözmesi lazımdır. Umarız ki, sağduyu sonunda hakim olur, bu öfkeli dönemi aşarız."

Kaynak: AA

19 Nisan 2016 Salı 16:38

Kemal Burkay, Stockholm, İsviçre, Politika, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri