Hakkari'deki Stk'lar Şemdinli'de

Hakkari'deki 42 sivil toplum örgütünün yer aldığı Demokrasi Platformu üyeleri Şemdinli'ye gelerek Belediye Başkanı Sedat Töre, Kaymakam Mesut Gençtürk ve köylerini terkedipg elen ailelerle görüştü.

Hakkari'deki 42 sivil toplum örgütünün yer aldığı Demokrasi Platformu üyeleri Şemdinli'ye gelerek Belediye Başkanı Sedat Töre, Kaymakam Mesut Gençtürk ve köylerini terkedipg elen ailelerle görüştü. Daha sonra çatışmaların olduğu bölgeye girmek isteyen sivil toplum kuruluşu temsilcilerine güvenlik nedeniyle izin verilmedi.

Şemdinli'de 17 gündür PKK'lılar karşı operasyonlar aralıksız sürdürülürken, Hakkari'de 42 sivil toplum örgütünün yer aldığı Demokrasi Platformu bir heyetle Şemdinli'ye geldi. İlk olarak BDP'li Belediye Başkanı Sedat Töre ile görüşen temsilcilere Töre, ilçede yaşananları anlattı. Başkan Töre, şimdiye kadar hiç karşılaşmadıkları bir durumu yaşadıklarını belirterek, "Daha önce çatışmalar kısa sürerdi. Ancak, şimdi durum farklı. Şemdinli'nin güney sınırından başlayarak Zorgeçit Mezrası'na kadar, yine Doğu-Batı yönünden 30 kilometrelik bir alan PKK'nın hakimiyetinde. 600 kilometrekarelik bir alanda çatışmalar yaşanıyor. Bu alanda 13 köy bulunuyor 10 köy boşaltılmış. Bu bölgelere giriş çıkış yasak. İnsanlar köylerinde ne olup bittiğinden habersiz" dedi.

KAYMAKAM GENÇTÜRK: HAYAT NORMAL

Demokrasi Platformunu temsilen 5 kişi Şemdinli Kaymakamı Mesut Gençtürk ile görüştü. Makamında sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüşen Kaymakam Gençtürk, "Şemdinli'de hayat normal. Sadece kırsal alanda operasyonlar sürüyor" dedi.

ELBİSELERİMİZİ BİLE ALAMADIK

Kaymakamlıktan ayrılan heyet, çatışmalardan dolayı Yigitler Köyü'nü terkedip Şemdinli'ye yerleşen Kaplan ailesinin fertleriyle görüştü. Halit Kaplan, çatışmaların çok şiddetli olduğunu ve evlerinden yedek elbise bile alamadan çıktıklarını anlatarak, "Çatışmaların ortasındaydık. Köyümüzü boşaltmak zorunda kaldık. Yanımıza yedek elbise bile alamadık. Köyümüzü terk ederek Şemdinli'ye yerleştik. Harabe gibi bir evde 2 aile yaşıyoruz. Başbakan'a sesleniyorum. Gelsin halimizi görsün bu kan çatışma dursun. Yasaklar kalksın köyümüze dönmek istiyoruz" dedi.

HEYET DERECİK'E ALINMADI

Şemdinli ilçe merkezinde yapılan görüşmelerin ardından sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çatışymaların olduğu bölgeye gitmek istedi. Ancak Derecik Beldesi yolu girişinde güvenlik güçleri heyetin güvenlik gerekçesiyle çatışma bögesine girmesine izin vermedi. Heyet adına burada açıklama yapan İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, şiddetin giderek arttığını ve bunundan dolayı endişelendiğini söyledi. Akbulut, "Şiddetin geldiği aşamanın Türk ve Kürt halklarını karşı karşıya getirerek ülkeyi bir iç savaşa doğru götürdüğü görülmelidir. Çatışmalar halkın yerleşik yaşam alanlarına kadar dayanmıştır. Dolayısıyla can ve mal güvenliğinin olmadığı ve köylerden göç etmelerin başladığı bir sürece girilmiştir. Barış içinde yaşamaktan başka bir yolumuz kalmamıştır" dedi.

Silahların susması gerektiğini söyleyen Akbulut, "Siyaset alanı ve müzakereler esas alınmalıdır. Başta hükümet, ana muhalefet partileri, BDP ve PKK'nın bu çağrıya olumlu yanıt vermesini bekliyoruz" dedi.

BD,AD(FE/AAA) - Hakkari / Şemdinli

Kaynak: DHA

09 Ağustos 2012 Perşembe 17:19

Mesut Gençtürk, Sedat Töre, Hakkari, Şemdinli, Politika, Güncel