Mahkeme haksız yere kesilen trafik cezasını delil olmadığı gerekçesiyle iptal etti

Telefonla konuşmadığı halde trafik cezası gelen avukat açtığı davayla emsal bir kararın çıkmasına aracı oldu. Avukata kesilen 288 liralık ceza fotoğraf ve görüntüyle belgelenemediği için mahkeme tarafından iptal edildi.

Bursa'da telefonla konuşmadığı halde fahri trafik müşavirinin yazdığı cezanın peşini bırakmayan avukat, emsal bir karar çıkmasını sağladı.

Uzun yıllardır avukatlık yapan Emirhan Derdiman, tarafına gelen bir cezayla büyük şaşkınlık yaşadı. Bu zamana kadar hiç gitmediği bir adreste bir fahri trafik müşaviri tarafından araçta telefonla konuştuğu gerekçesiyle 288 lira ceza yazıldığını öğrendi. Aracında blue tooth özelliği olduğu için hiç kulağına telefon götürüp konuşmayan avukat, yazılan cezanın haksız olduğunu, fahri trafik müşavirinin cezaya konu olan olayı fotoğraf ve görüntüyle belgelemediğini belirterek, itiraz davası açtı. Avukatın açtığı dava 4 ay sonra sonuca bağlanırken, ceza iptal edildi. Kazandığı davanın emsal teşkil edeceğini belirten avukat, bu şekilde keyfi cezaların iptal edilebileceğini belirtti.

"USULÜNE UYGUN OLARAK İTİRAZ ETSİNLER"

Hiç geçmediği yolda araç içinde telefonla görüştüğü için ceza yazıldığını ifade eden Avukat Emirhan Derdiman, "2020 yıl Mart ayında tarafıma fahri trafik müfettişi tarafından bir ceza kesilmişti. 25 Mart'ta tebligat aldım. Trafikte seyir halindeyken telefon kullandığım gerekçesiyle 288 lira idari ceza kesilmiş, ancak böyle bir durum söz konusu değildi. Usulüne uygun olarak sulh ceza hakimliğinde itiraz ettik. 4 ayda karar verildi. İtirazlarımız yerinde cezanın kaldırılmasına karar verildi. Bizim burada yapmış olduğumuz önemli savunma, diğer bir çok kişiye de tavsiye edebileceğimiz bir husus. Fahri trafik müfettişinin kesmiş olduğu ceza tutanağında içeriğinin tam olarak belirlenememesi, fotoğraf ve video kaydıyla bir delilin olmaması durumunda, bu işin keyfiyete yol açacağı göz önünde bulundurularak, cezamız iptal edildi. Bu şekilde bir cezaya muhatap olan vatandaşlara tavsiyemiz, usulüne uygun olarak süresinde sulh ceza hakimliğine itiraz etsinler" dedi.

Mahkeme haksız yere kesilen trafik cezasını delil olmadığı gerekçesiyle iptal etti - Son Dakika Ekonomi
Kaynak: İHA
01 Ağustos 2020 Cumartesi 09:11
YORUMLAR (14)
  • .... : Arkadaşlar bu iptal Polisin kestiği cezayı kapsamıyor, sadece fahri trafik müfettişlemüfettişlerinin kestiği cezayı kapsıyor. Mahkemede kamu görevlisi olmadığı için cezayı iptal etmiş.
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Fahri Müfetişlik Kaldırılsın. : Bana sokağa çıkma yasağının olduğu bir günde makas atmaktan 1228 TL ceza geldi. Cezaya itiraz ettim. 3 aydır bekliyorum. Ne fotoğraf var ne de görüntü. Devletin acilen buna bir çözüm bulması şart. Trafik polisleri varken fahri müfettişlere mi düştü bu iş.
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika