Haldun Dormen: 'Türk Tiyatrosunun Geleceği İçin Çok Umutluyum'

Haldun Dormen: 'Türk tiyatrosunun geleceği için çok umutluyum' Başakşehir Belediyesi Haldun Dormen ile kültür sanat sezonunu açtı Başakşehir belediyesi tarafından düzenlenen kültür sanat sezon açılışında sahne alan Haldun Dormen kapalı gişe oynadıİSTANBUL - Başakşehir Belediyesi kültür...

Haldun Dormen: "Türk tiyatrosunun geleceği için çok umutluyum"
Başakşehir Belediyesi Haldun Dormen ile kültür sanat sezonunu açtı
Başakşehir belediyesi tarafından düzenlenen kültür sanat sezon açılışında sahne alan Haldun Dormen kapalı gişe oynadı
İSTANBUL - Başakşehir Belediyesi kültür sanat sezonunu usta oyuncu Haldun Dormen ile başlattı. Tiyatrosevenlerin yoğun ilgi gösterdiği ve kapalı gişe oynayan 'Kibarlık Budalası' oyunu sonrasında konuşan duayen oyuncu Haldun Dormen, "Türk tiyatrosunun geleceği için çok umutluyum" dedi.
Başakşehir Belediyesi bu yıl iddialı olduğu kültür sanat sezonuna görkemli bir tiyatro oyunuyla start verdi. Tiyatronun usta ismi Haldun Dormen'in 517 kez kapalı gişe oynadığı, Moliere 'nin ait olan 'Kibarlık Budalası' oyunu tiyatroseverlerle buluştu Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezinde1200 kişilik salonda gösterime sunulan oyuna vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Oyunun başlamasına saatler kala salonda yerini alan tiyatrosevenler, usta oyuncuyu daha yakından görebilmek için adeta kıyasıya yarıştı. Oyuna aylar öncesinden bilet alan vatandaşlar Haldun Dormen cep telefonlarıyla fotoğrafını çekmeyi de ihmal etmedi.7'den 70'e izleyicinin yer aldığı salonda oyun sonunda oyuncular uzun süre ayakta alkışlandı.
"Dünya çapında bir rekor"
Türkiye'de bu oyuna yüksek ilginin olduğunu belirten usta tiyatro oyuncusu Haldun Dormen, " 517. Oyun oynanacak bu gece ve hep kapalı gişe oynadık bu oyunu. Bu konuda açıkçası şaşkınım çünkü Moliere bir Fransız yazar bir komedyendir ve benim en sevdiğim yazarlardan birisi.517 oyunun tıklım tıklım oynanmasına şaşırıyorum. Bugün bir de 1200 kişilik bir salonda oynuyoruz hala dolu ne güzel ne mutlu bize. Bence Fransa'nın dışında belki de Fransa'da bu kadar uzun süre aynı oyuncular Moliere'in 'Kibarlık Budalası'nı bu kadar oynamamışlardır. O yüzden dünya çapında büyük bir rekor bu" dedi.
"Koyu bir Atatürkçüyüm"
29 Ekim Cumhuriyet Bayramına dair mesajınız var mı sorusuna Haldun Dormen, " Ben çok mutluyum Cumhuriyette doğduğum için ve Atatürk çocuğu olduğum için. Çok güzel bir hayatımız oldu, babamın etkisiyle ben koyu bir Atatürkçü oldum ve bundan hiç vazgeçmedim, vazgeçmeye de niyetim yok. Herkesin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun" şeklinde konuştu.
"Türk tiyatrosunun geleceğinden umutluyum"
Günümüz tiyatro oyuncularını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Dormen, " Çok iyi buluyorum özellikle çok genç tiyatro var, bildiğiniz üzere alternatif tiyatrolar var. Oralarda inanılmaz derece pırıl pırıl oyuncular var, harika yönetmenler var bir de en güzeli yazarlar bulunuyor. Onun için ben Türk tiyatrosunun geleceği için çok umutluyum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

29 Ekim 2017 Pazar 09:25

Mustafa Kemal Atatürk, Başakşehir Belediyesi, Haldun Dormen, Bahçeşehir, Genel