Halid-i Bağdadi ve Halidiliğin Anadolu'nun Toplumsal Yaşamına Etkileri' Çalıştayı

Ağrı'da 'Halid i Bağdadi ve Halidiliğin Anadolu'nun Toplumsal Yaşamına Etkileri' Çalıştayı gerçekleştirildi.

Ağrı'da "Halid-i Bağdadi ve Halidiliğin Anadolu'nun Toplumsal Yaşamına Etkileri" Çalıştayı gerçekleştirildi.

İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde düzenlenen "Asrın Müceddid Sufisi Mevlana Halid-i Bağdadi ve Öğretileri" ve "Halidi Tasavvuf Geleneğinin Anadolu Toplumuna Etkileri" başlıkları altındaki programa Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nden ve farklı üniversitelerden akademisyenler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan, üniversitelerin bulundukları bölgede her zaman lokomotif görevi yaptığını söyledi.

Üniversitelerin hiçbir zaman toplumdan öteki olan kurumlar olmadığını vurgulayan Aslan, şunları söyledi:

"Öteki olan üniversiteler baki olamaz. Toplumla iç içe olan üniversiteler, toplumun geçmişe dayalı köklerini ortaya çıkaran, geçmişte bu bölgelerde etkili olan bilim insanları, alimler, eser bırakan ustalar, çıraklar, kimse onları ortaya çıkaran, bağı sağlayan kurumlar olmak zorundadır. Biz de 2008'den beri bu topraklarda etkili olan değişik alimleri, kültür değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ve buna devam edeceğiz."

Gazi Osman Paşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özköse de Mevlana Halid-i Bağdadi'nin, tasavvufi düşünceyi merkeze alarak, birlik, vahdet, kardeşlik, dayanışma ve muhabbet dünyası kurmaya çalışan bir kişilik olduğuna dikkat çekti.

Çalıştay, Rektör Aslan'ın katılımcılara plaket vermesiyle son buldu. - Ağrı

Kaynak: AA

08 Kasım 2014 Cumartesi 10:09

İrfan Aslan, Mevlana Celaleddin İ Rumi, Ağrı, Yerel