Halim Spatar Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türkiye'deki sol hareketin önde gelen isimlerinden müzik yazarı, yayıncı Halim Spatar, Zincirlikuyu'dan son yolculuğuna uğurlandı.

Hayatını kaybeden Türkiye'deki sol hareketin önde gelen isimlerinden müzik yazarı, yayıncı Halim Spatar, son yolculuğuna uğurlandı.

85 yaşında vefat eden Halim Spatar için, Zincirlikuyu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye eşi Sebahat Spatar, kızı Deniz Spatar, Gazeteci yazar Oral Çalışlar, Türk Sol Hareketinin tanınmış isimlerinden Gençay Gürsoy ve sevenleri katıldı.

Cenazede duygularını dile getiren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oral Çalışlar; "Benim çok eski arkadaşımdı, biz 20'li yaşlarda ilk 68'e başladığımızda o, 40'lı yaşlarda Türk Solu dergisini çıkarıyordu, biz onun peşinden geldik. Çok kibar, entelektüel önemli bir solcu aydındı, yazardı, ağabeyimizdi. Onu kaybettiğimiz için hepimiz çok üzgünüz" dedi.

Nörolog, Özgür Gündem internet sitesi köşe yazarı Gencay Gürsoy ise, "Halim Spatar, yavaş yavaş çekilmekte olan devrimci kuşağın son üyelerinden biriydi. Ben bunların 1950li yıllarda Türkiye Sol Siyaseti içinde oynadıkları rolü, 60'tan sonra tanık olarak yakından görmüş, izlemiş biriyim. Unutulmaz insanlardı. Fedakarlıkları, bilgi birikimi, tevazuları, devrimci mücadeleye o dönemde çok önemli bir seviye, bir ahlak ve estetik kazandırmıştı. Ne yazık ki bu kuşaklar yavaş yavaş çekiliyor. Umuyorum ki yerine yenileri gelecektir" ifadelerini kullandı.

Spatar'ın cenazesi kılınan cenaze namazı ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

15 Nisan 2013 Pazartesi 01:42

Oral Çalışlar, Zincirlikuyu, Türkiye, Halim Spatar, Politika, Güncel