Hani Meral 25 Kasım'da Gösterimde

Bir Kadın Cinayeti Belgeseli Hani Meral 25 Kasım'da Feriye Sineması'nda gösterime giriyor.

Yapımcılığını Filmmor Kadın Kooperatifi'nin, yönetmenliğini Melek Özman'ın yaptığı Hani Meral her gün beş kadını kaybettiğimiz kadın cinayetlerinden birini, 22 Haziran 2011 tarihinde eski kocasının 9 bıçak darbesiyle kaybettiğimiz Meral'i kaybedişimizin hikayesini anlatıyor. Meral'in yakınlarının tanıklıkları ve kadın şarkıcıların Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla belgesel, kadın cinayetlerine karşı sözler ve sesleri birleştiriyor.

Belgeselde Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Şarkılarını Kadın Cinayetlerine Karşı Söylüyor

Belgesele Aynur Doğan Dotmame, Feryal Öney Hayat Benimdir, Fulya Özlem Meral'e Ağıt, Neslihan Engin Nazo, Rojin Mirin, Sezen Aksu Ünzile şarkısıyla katılıyor.

Belgesel 25 Kasım – 9 Aralık arası her gün 12.30'da, Feriye Sineması'nda izleyici ile buluşacak.

Çekimleri 2 yıl süren belgesel Hollanda Konsolosluğu Matra Fonu'nun katkılarıyla yapıldı.

Bir kadın cinayetinin belgeseli Hani Meral, aynı zamanda, kadın cinayetlerini "münferit" görmenin ötesinde bir bakış ve kadın cinayetlerini sona erdirme çağrısı…

Filmmor Kadın Kooperatifi
Filmin Fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=raGm282VHOQ&feature=youtu.be

Filme Dair
Hani Meral
2012, 35', Renkli, 35 mm, Türkçe-Kürtçe, İngilizce Altyazılı
Yönetmen: Melek Özman Görüntü Yönetmeni: Ülkü Songül, Tuğçe Canbolat Kurgu: Melek Özman Ses: Deniz Nihan Aktan, Gülşen Duran Müzik: Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Grafik: Feyza Çanaklı Tiopgrafi: Pelin Kırca Çeviri: Ayşe Düzkan Yapım: Filmmor Kadın Kooperatifi
Meral 22 yaşındadır. Şiddet gördüğü evliliğini bitirdikten sonra kızı ile yeni bir hayata başlamıştır. Yarım bıraktığı okula geri döner. Bir an önce okulunu bitirip kalfalık belgeselini almayı, kızıyla beraber oturacağı bir ev yaptırmayı, kızını okutmayı, yani güzel bir hayat yaşamayı düşler, düşlediği bu hayat için umutla çabalar.

22 Haziran 2011 günü bir yıl önce boşandığı kocası kuaför dükkanını basıp Meral'i dokuz bıçak darbesiyle öldürür. Haber gazetelere "Bir Kadın Cinayeti Daha" başlığıyla düşer.

Belgeselde Meral'in annesi, kız kardeşi ve komşuları tanıklıklarıyla, Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla yer alıyor.

Yönetmene Dair
Melek Özman
1974 Artvin doğumlu. MÜ. Radyo-TV ve Sinema Mezunu. Kadınlarla Dayanışma Vakfı, MEDİZ ve Filmmor Kadın Kooperatifi kurucusu. 2001 yılına kadar televizyonlarda çalıştıktan sonra bağımsız feminist-sinema yapıyor.
Filmografi

70-80-90 Masum Küstah Fettan, 2010
İsyan-ı Nisvan, 2008
Namus Nedir?, 2008
Kadınlara Yönelik Şiddete Son, 2007
Morgündem 2005, 2006, 2007, 2008
Klitoris Nedir?, 2002

Kaynak: Bültenler

23 Kasım 2012 Cuma 10:33

Rojin, Feryal Öney, Aynur Doğan, Güncel