Havagazı'nda "Oscar Ziyafeti"

Yeniden Sinematek etkinliklerinde İzmirlileri sinema tarihinin klasikleriyle buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Eylül çarşambaları"na da ayrı bir renk getirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yeniden Sinematek gösterimleri, Eylül ayında da ödüllü filmlerle devam ediyor. İzmirli sanatseverler, sinema tarihinin en önemli çalışmaları arasında yer alan Sunset Bulvarı, Kırmızı Pabuçlar, Bitmeyen Balayı ve Serseri Aşıklar adlı başyapıtları bu ay içinde izleyebilecek.Tarihi Havagazı Fabrikası'nda 7 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek gösterimde, 8 dalda aday gösterilip 3 Oscar kazanan Sunset Bulvarı (Sunset Blvd.) adlı film yer alıyor. Billy Wilder'ın yönetmenliğini üstlendiği 1950 ABD yapımı filmde William Holden, Gloria Swanson, Cecil B. Demille, Anna Q. Nilsson, Charles Dayton ve Erich Von Strohem gibi sanatçılar rol alıyor. Görüntü yönetmenliğini John F. Seitz'ın üstlendiği filmin müziklerini ise Franz Waxman yaptı. Filmin süresi 1 saat 50 dakika.Sinematek'te Eylül programı ise şöyle:14 Eylül 2011 Çarşamba - Kırmızı Pabuçlar (The Red Shoes)

Müzikal türün en güzel örneklerinden biri olan 'Kırmızı Pabuçlar' ise yönetmen koltuğunu paylaşan Michael Powell ve Emeric Pressburger'in imzasını taşıyor. Filmde rolleri Moira Shearer, Marius Goring, Albert Basserman ve Anton Wallbrook paylaşıyor.21 Eylül 2011 Çarşamba - Bitmeyen Balayı (Touch Of Evil)

Orson Welles'in yönettiği filmde yönetmen Welles'in yanısıra, Janet Leigh, Marlene Dietrich, Charlton Heston ve Joseph Cotten rol alıyor.28 Eylül 2011 Çarşamba - Serseri Aşıklar (À bout de souffle)

Jean-Luc Godard. Godard'ın François Truffaut ile birlikte senaryosunu yazdığı filmde Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger ve Henri-Jacques Huet oynuyor.

Kaynak: Bültenler
06 Eylül 2011 Salı 09:21

Son Dakika