Hazineye ait tarım arazileri, topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanacak

Hazineye ait tarım arazileri, 10 yıl süreyle topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere tahsis edilecek. Arazilerin ilk yıl kira bedeli rayiç bedelin yüzde 1,5'u oranında olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazine taşınmazlarının topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanmasına ilişkin Milli Emlak Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, çiftçilerin tarımsal faaliyette bulunmalarını sağlamak amacıyla nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazineye ait tarım arazileri 10 yıl süreyle kiraya verilecek. Tarım arazilerinin ilk yıl kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1,5'u olarak belirlendi.

ÇİFTÇİLER 60 DÖNÜME KADAR ARAZİ KİRALAYABİLECEK

Sözleşmenin başlama ve bitiş tarihleri, mümkün olduğu hallerde ekim ve hasat dönemleri dikkate alınarak tespit edilecek. Kira süresi sonunda yükümlülüklerini yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi, kontrol ekibinin uygunluk raporu üzerine yeniden bedel belirlenmek suretiyle İdarece 10 yıl daha uzatılabilecek.

Tebliğ ile topraksız veya yeterli toprağı olmayan (60 dönümden az) çiftçilere 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralanacak.

Topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiraya verilmek üzere ilan edilen taşınmazlara yeterli sayıda başvuruda bulunulmaması durumunda, söz konusu taşınmazlar topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilerin dışında kalan gerçek veya tüzel kişilere kiraya verilecek.

3 YIL İKAMET ŞARTI ARANACAK

Kiracılarda köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olma ve o köyde/mahallede ikamet etme, köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olmamakla birlikte en az 3 yıl süreyle o köyde/mahallede ikamet etme şartı aranacak. Ayrıca köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan ancak o köyde/mahallede ikamet etmeyen topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere de kiraya verilecek.

Tarım arazilerinin kime kiraya verileceği nüfus kaydı, ikamet durumu, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu kriterleri esas alınarak yapılacak puanlama sonucunda yüksek puan alanlar arasından kura çekilmesiyle belirlenecek.

Hazineye ait tarım arazileri, topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanacak - Son Dakika Ekonomi
Kaynak: AA
16 Eylül 2020 Çarşamba 11:23
YORUMLAR (18)
  • NOKTA : YA KARDEŞİM NE GEREK VAR BUNLARA SİZ ÇİFCİYE SAHİP CIKIN ÇİFCİ EKTİGİNDEN BİÇTİGİNDEN KAR ELDE ETSİN ÜRETTİGİNİN HAKKINI ALSIN YETER ÇİFCİ ÜRETTİGİNİ SATAMIYORKİ SEN TOPRAK KİRALIYOSUN VERİYOSUN BUNUN ALTINDA EMİNİM BAŞKA İŞ VARDIR
    Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • metehan uygurlu : Valla haber guzel ama gercekler bizim koye gelmisler koyun zenginlik abideleri hirsli insanlar bi oldu bittiye getirip yazilmislar gecimini amelilikle gecireb insanlarin haberi bile yok haberi olsada onlara dusme sansi yok devletimiz iyi dusunuyor ama tum sikinti uygulama bu firsatlar kimr gectigi
    Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika