Hdp Diyarbakır Milletvekili Tan Açıklaması

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 'Benim derdim çakma solcu, çakma İslamcı, çakma liberal ve çakma demokratlarla. Sözün özü tüm çakmalarla.' dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Benim derdim çakma solcu, çakma İslamcı, çakma liberal ve çakma demokratlarla. Sözün özü tüm çakmalarla." dedi.
Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hakkında yazı yazan Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök'e yanıt verdi.
"Her zaman, herkese yaptığı gibi benim de söylediklerimi eksiltmiş, çarpıtmış, tamamını vermemiş. Hoş başka bir şey yapsaydı şaşardım. Kendine yakışanı yapmış." diyen Tan, şöyle devam etti:
"Ertuğrul Özkök; açıklamamda çok açık ve net bir şekilde gerçek sosyalistlere, Nişantaşılılara, Bebeklilere saygılarımı sunuyorum, çocukluğumun Bebek'te geçtiğini söylüyorum, sadece 'çakmalara' çakıyorum. Dedemin (senin için önemli ise fötrlü ve kravatlı) ve babaannemin (yine senin için önemli ise etekli, döpiyesli ve başörtülü) evlerinin olduğu ve 1963-1976 yılları arasında 13 yıl boyunca tüm yaz tatillerimi geçirdiğim Bebek'le ilgili başka ne söyleyebilirim ki? Kimdir bu çakmalar? Kastettiğim; sonradan Bebek'e, Nişantaşı'na taşınanlar değil. Bebek'e 50 yıl veya 50 gün önce yerleşenlerle bir alıp veremediğim yok. Onun için Ahmet Hakan'ı da işin içine katmana gerek yok.
'Çakma solcular' tabiri son dönemlerde Türkiye siyasetine giren ve yerleşen 'Cihangir solculuğunun' mütemmimidir. Tıpkı 'sahte İslamcılar', 'çakma İslamcılar', 'hırsız İslamcılar' ve 'çakma milliyetçiler' gibi. Bu tabirleri banal buluyorsan, senin için Diyarbekir'de herkesin bildiği 'kablama' tabirini de kullanabilirim. Benim derdim; İzmir'de orta halli bir ailenin çocuğu iken sosyalist olan (odasının duvarına Karl Marks ve Che Guevara'nın resimlerini asacak kadar), statükonun Milli Şefi İsmet Paşa'nın taktığı nişan yüzüğüyle CHP'li bir bakanın kızıyla evlenerek Paris'e giden, döndükten sonra Türkiye'nin derin sularına çok derin bir şekilde dalan, Che Guevara'lı günlerden Ahmet Kaya'ya küfreden gecelere gelen, sermayenin en büyüklerinin en görkemli plazalarına çöreklenen çakmalarla. Che Guevara, Küba'daki bakanlık görevini terkederek Bolivya dağlarında canını verdi. Ertuğrul Özkök sen nelerini verdin?"
Tan, "Benim derdim çakma solcu, çakma İslamcı, çakma liberal ve çakma demokratlarla. Sözün özü tüm çakmalarla. Bebekli, Aşiyanlı, Tevfik Fikret'in nefis ifadesi ile 'bin kocadan artakalan bive-i bakir'lerle. Ertuğrul Özkök, aynaya bak kendini göreceksin?" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

20 Nisan 2016 Çarşamba 11:49

Bebek, Ertuğrul Özkök, Diyarbakır, Altan Tan, Politika, Güncel