Hdp : Irkçı Kampanya Tehlikeli Boyutlara Ulaşıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, bazı gazetelerde yayınlanan haberleri eleştirerek provokasyon uyarısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, bazı gazetelerde yayınlanan haberleri eleştirerek provokasyon uyarısında bulundu. Oluç, "Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş ve partimize yönelik ırkçı siyasi linç kampanyası tehlikeli boyutlara varacak şekilde tüm hızıyla sürdürülüyor. Eş Genel Başkanımıza ve partimize karşı ırkçı kampanya yürütenlere bir kez daha soruyoruz: Bu hedef gösterici çirkin yayınlarınızın çok tehlikeli sonuçlara yol açacağının farkında mısınız? Eş Genel Başkanımıza ve partimize yönelik yaşanabilecek saldırıların ve provokasyonların altından kalkabilecek misiniz? Bunların vebalini taşıyabilecek misiniz?" dedi.

"SOKAK LİNÇLERİNE AÇIKÇA DAVETİYE ÇIKARTIYOR"

Yayınlanan bazı haberlerin sokak linçlerine davatiye çıkardığını söyleyen Oluç, "Yeni Akit, Bugün sürmanşetinden verdiği "Oğlumun katili Demirtaş" başlıklı haberle Eş Genel Başkanımızı karanlık odaklara ve kontra örgütlenmelere açıkça hedef olarak gösteriyor. Birçok karanlık olayın ardında hedef gösterici yayınları bulunması nedeniyle, bu konuda zaten sicili bozuk olan Yeni Akit, Eş Genel Başkanımıza karşı son derece tehlikeli bir kampanya yürütüyor. Sistemli bir biçimde bu saldırı kampanyasını yürüten Yeni Akit ve onun arkasındaki karanlık odakların hedefi, Türkiye'yi uçurumun kenarına sürükleyecek büyük provokasyonları devreye koymaktır. Akit Yazarı Hasan Karakaya bugünkü yazısında HDP'yi "Halkın sabrını zorlamayın" sözleriyle tehdit ederek, sokak linçlerine açıkça davetiye çıkartıyor" diye konuştu.

"HÜKÜMETE YAKIN KİMİ YAZARLAR IRKÇI LİNÇ KAMPANYASINA HİZMET EDİYOR"

Bazı gazetelerde çıkan haberleri eleştiren Oluç, "Hükümete yakın kimi yazarlar da Sayın Demirtaş'ı hedef almaya devam ederek, ırkçı linç kampanyasına hizmet ediyor. Bugün Yenişafak gazetesinin Mehmet Şeker isimli yazarı, Eş Genel Başkanımız için "Eli kanlı" ifadesini kullanacak kadar haddini ve seviye sınırlarını aşıyor. Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk ise "Yalancı" diyerek çirkince saldırılarını sürdürüyor. Akşam'ın bir diğer yazarı Kurtuluş Tayiz de başından bu yana bilinçli bir çarpıtmayla Eş Genel Başkanımıza saldırıyor ve olayların sorumlusuymuş gibi göstermeye çalışıyor. Bugünkü yazısında "Sokak olayları üzerinden kahramanlık türküsü yakacaktı" ifadesini kullanarak, Eş Genel Başkanımızı hedef göstermeye devam ediyor" açıklamasında bulundu.

"SALDIRILARIN VE PROVOKASYONLARIN ALTINDAN KALKABİLECEK VEBALİNİ TAŞIYABİLECEK MİSİNİZ?"

Provokasyon uyarısında bulunan Oluç, "Eş Genel Başkanımıza ve partimize karşı ırkçı kampanya yürütenlere bir kez daha soruyoruz: Bu hedef gösterici çirkin yayınlarınızın çok tehlikeli sonuçlara yol açacağının farkında mısınız? Eş Genel Başkanımıza ve partimize yönelik yaşanabilecek saldırıların ve provokasyonların altından kalkabilecek misiniz? Bunların vebalini taşıyabilecek misiniz?" dedi.

"AKP HÜKÜMETİ TETİKÇİ MEDYASINA 'DUR' DEMELİDİR"

Basın Konseyi'nin ve Gazeteciler Cemiyeti'nin bazı gazete ve yazarlarını uyarması gerektiğini vurgulayan Oluç, "Hükümeti ve ilgili medya kuruluşlarını, bu ırkçı kampanyanın yol açacağı olumsuz sonuçlar konusunda şimdiden uyarıyoruz. AKP Hükümeti, tetikçi medyasına 'dur' demelidir. Bu ırkçı ve siyasi linç kampanyasını sürdürenler, haklarında hukuki işlemleri başlattığımızı da bilmelidir. Basın meslek örgütlerini, Basın Konseyi'ni ve Gazeteciler Cemiyeti'ni de bu kirli kampanyanın yürütücüsü gazete ve yazarları uyarmaya çağırıyoruz. Meslek ilkelerinize sahip çıkın. Demokratik kamuoyunu, sivil toplum kuruluşlarını bu tehlikeli gidişat konusunda duyarlı davranmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi. - Ankara

Kaynak: DHA

24 Ekim 2014 Cuma 16:10

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Selahattin Demirtaş, Saruhan Oluç, Halkların Demokratik Partisi, Politika, Güncel