Herkes Kendi Şehrinde Sınavsız Üniversite Okuyabilecek

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye'de olmaz denilen işlerin hükümetleri döneminde yapıldığını belirterek, 'Bugün her şehrimizde üniversite var.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye'de olmaz denilen işlerin hükümetleri döneminde yapıldığını belirterek, "Bugün her şehrimizde üniversite var. Bunları kurmak kolay olmadı. Kimsenin cesaret edemediği işti. Biz kurduk. Bu altyapı sayesinde gençlerimiz, kendi şehirlerinde sınavsız üniversite okuma imkanı bulacaklar. " dedi.

Türkiye'de bir zoru başardıklarını anlatan Mustafa Elitaş, her şehre bir üniversite kurma çalışmasının hızlı bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi. Turhan Feyzioğlu'nun Erciyes Üniversitesine katkılarını kimsenin inkar edemeyeceğini hatırlatan Elitaş, şöyle konuştu:

"Üniversitemize yapılan hayırsever yatırımlarıyla övündük. Ama hiç kimse ikinci üniversiteye dilinin ucu ile söyleyemezken, savunamazken biz ilave iki vakıf üniversitesi ekledik. Devlet üniversitesi var. Türkiye'de hiç kimse her şehre üniversite yapma cesaretini bırakın, adını bile anmazken AK Parti her şehrimize üniversite açtı. "

'Üniversitelerin kurulması kanunla oluyor' diyen Mustafa Elitaş, "Şartlar olgunlaştırılmazsa üniversite kuramazsınız. Biz iktidarımız döneminde 81 ilimize üniversite yaptık. Bize kadar gelen üniversite sayısı 76 idi. Şu an 172 üniversite var. 100 üniversite kuruldu. Bu nereye gidecek. Devlet, vakıf ve şehir üniversiteleri ile birlikte artık üniversitelerimize sınavsız öğrenci alımını oluşturuyoruz. Bunu oluşturmaya çalışıyoruz. Üniversitelerimiz eski devlet üniversitelerin okul olması, öğretim üyelerinin yetiştirilmesini sağlayacağız. Bunun altyapısı olunca sınavsız bir üniversite eğitimi olacak. Bugün Türkiye'de üniversiteye girmek zor. Girdikten sonra mezun olmak kolay. Onun için altyapı lazım ve eğitim vermek gerekir. Herkes kendi ilinde okuyacak. " diye konuştu. Mustafa Elitaş, AK Parti'nin Türkiye genelinde olduğu gibi Kayseri'de de bitmez denilen projeleri hayata geçirdiğini ifade etti. Elitaş, bu çalışmaların ise halk arasındaki hizmet beklentisini büyüttüğünü ve siyasilerin artık eskisi kadar işinin kolay olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA

09 Haziran 2011 Perşembe 10:15

Politika, Güncel