Hızlı İçecek Soğutma Cihazı Yapıp Patentini Aldılar

Kocaeli'de 2 dakikada istenen soğukluğa ulaşan, hızlı içecek soğutma cihazı Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldı.

Kocaeli'de bir firmada çalışan Elektrik ve Elektronik Mühendisi Orhan Barış ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli Elektronik Astsubayı Ufuk Palandöken, hızlı içecek soğutma cihazı icat edip Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldı. Bu sistemle içecek 2 dakikada istenen soğukluğa ulaşıyor.

Özel bir elektronik bilgi sistemleri firmasında Elektronik Tasarım Müdürü olarak çalışan Orhan Barış ve uzun yıllardır arkadaşı olan yine aynı firmada çalıştığı Deniz Kuvvetleri Kodmutanlığı'ndan emekli elektronik astsubayı Ufuk Palandöken, mini buzdolabı büyüklüğünde icat ettikleri hızlı içecek soğutma cihazını birlikte geliştirdiler.

DAKİKADA SOĞUTUYOR

Henüz prototipini yaptıklarını ve Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldıklarını söyleyen Orhan Barış, "Cihazımın 220 Wolt elektrikle çalışıyor. Bir buzdolabı 4-6 saat içersinde içeceklerimizi soğutuyor ve içme derecesine getiriyor. Bizim icat ettiğimiz sistem özel bir ısı transferi tekniğiyle 250-330 ml teneke kutuda bulunan içecekleri 2 dakikada, 500 ml teneke kutudaki içecekleri 3 dakikada, 250 ml cam şişedeki içecekleri 4 dakikada, 500-750 ml cam şişedeki içecek 5 dakikada, 1 litrelik cam şişedeki suyu ise 6 dakikada 5 dereceye düşürüyor. Hızlı soğutma yaptığı için bu cihaz ayrıca laboratuvarlarda kimyasal soğutmalar için de kullanılabilir." diye konuştu.

MİKRO DALGA FIRININ TERS MANTIĞINDA ÇALIŞIYOR

Sistemin, mikro dalga fırının ters mantığında çalıştığını söyleyen Orhan Barış şöyle devam etti:

"Mikro dalga fırın kısa sürede yiyeceği ısıtıyor. Bizim hızlı içecek soğutma cihazımızda kısa sürede soğutuyor. 10 adet 1 litrelik şişe veya teneke kutu içersinde içecek koyabiliyoruz. Zaman içersinde cihazı geliştirip ürün soğutma adet sayısını arttıracağız. Aynı zamanda elektrik sarfiyatı sağlıyor. İhtiyacınız kadar içecek soğutabiliyorsunuz. Her yerde kullanılabilecek bir ürün ve şuanda ürünümüzü piyasaya sürmek için yatırımcı arıyoruz."

Kaynak: DHA

24 Ağustos 2013 Cumartesi 11:33

Palandöken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kocaeli, Türk Patent Enstitüsü, Politika, Güncel