Hoca Ahmed Yesevi Niğde'de Anıldı

Niğde Altınçağ Derneği ve Marifet Derneği, Hoca Ahmed Yesevi’yi anma programı düzenledi.

Niğde Altınçağ Derneği ve Marifet Derneği, Hoca Ahmed Yesevi'yi anma programı düzenledi.
Niğde 5 Şubat Stadyumu'nda düzenlenen programın açılışında Kur'an-ı Kerim okundu. Marifet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şefik Kocaman yaptığı konuşmada, Ahmet Yesevi'yi doğum veya vefat yıl dönümü sebebiyle anmadıklarını, o büyüklerin feyzine, bereketine, nuruna, anlayışına, o kutlu yolun ışığına ihtiyaç duyduklarını söyledi. Kocaman, Ahmet Yesevi'nin tesirinin bugün bile hissedilir olmasının manevi mertebesinin yüksekliğinden kaynaklandığını, halkı bilgilendirmek için o dönemde revaçta olan Arapça veya Farsça'yı değil de Türkçe'yi tercih ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Ahmed Yesevi kuvvetli medrese tahsili görmüş Hanefi bir alim, tasavvufta yüce mertebeler sahibi kamil-i mükemmil bir mürşittir. Kendi halinde dergahında meşgul olan uzlet evliyasından olmayıp, şeriatı, tarikatı, hakikat ve marifeti yerli halka ve göçebe köylülere anlayabilecekleri bir dille anlatmaya ve yaşatmaya çalışan sosyal tarafı güçlü bir tebliğ mücahididir. Bir mürşit olarak onlara şeriat hükümlerini, tasavvuf kaidelerini, tarikat adabını öğretmeye gayret etmiş ve Türklere İslam'ı sevdiren zat olarak tarihe mal olmuş bir şahsiyettir."
Konuşmanın ardından alana gelen "21. yüzyılın müceddidi" olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu, Osmanlı bayrağı taşıyan atlı tarafından karşılandı. Stadyumda oluşturulan platformda tekerlekli sandalyede yürütülen Ustaosmanoğlu'nu çevre illerden gelen sevenleri gözyaşları içinde izledi. - NİĞDE

Kaynak: İHA

22 Mayıs 2016 Pazar 22:13

Mahmut Ustaosmanoğlu, Altınçağ, Niğde, Hoca Ahmed Yesevi, Yerel