Hoca Ahmet Yesevi Niğde'de Anıldı

Niğde Altınçağ Derneği ve Marifet Derneği işbirliğinde Hoca Ahmed Yesevi anma programı düzenlendi.

Niğde Altınçağ Derneği ve Marifet Derneği işbirliğinde Hoca Ahmed Yesevi anma programı düzenlendi.
Niğde 5 Şubat Stadyumu'nda gerçekleştirilen programın açılışında Kuran'ı Kerim okundu.
Marifet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şefik Kocaman yaptığı konuşmada, Ahmet Yesevi'yi doğum veya vefat yıl dönümü sebebiyle anmadıklarını, o büyüklerin feyzine, bereketine, nuruna, anlayışına o kutlu yolun ışığına ihtiyaç duyduklarını söyledi.
Kocaman, Ahmet Yesevi'nin tesirinin bugün bile hissedilir olmasının, manevi mertebesinin yüksekliğinden kaynaklandığını, halkı bilgilendirmek için o dönemde revaçta olan Arapça veya Farsça'yı değil de Türkçe'yi tercih ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Ahmed Yesevi ise kuvvetli medrese tahsili görmüş Hanefi bir alim, tasavvufta yüce mertebeler sahibi kamil-i mükemmil bir mürşittir. Kendi halinde dergahında meşgul olan uzlet evliyasından olmayıp, şeriatı, tarikatı, hakikat ve marifeti yerli halka ve göçebe köylülere anlayabilecekleri bir dille anlatmaya ve yaşatmaya çalışan sosyal tarafı güçlü bir tebliğ mücahididir. Bir mürşit olarak onlara şeriat hükümlerini, tasavvuf kaidelerini, tarikat adabını öğretmeye gayret etmiş ve Türklere İslam'ı sevdiren zat olarak tarihe mal olmuş bir şahsiyettir."
Konuşmanın ardından alana gelen "21. yüzyılın müceddidi" olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu, Osmanlı bayrağı taşıyan atlı tarafından karşılandı.
Stadyumda oluşturulan platformda, tekerlekli sandalyede yürütülen Ustaosmanoğlu'nu çevre illerden gelen sevenleri göz yaşları içinde izledi.

Kaynak: AA

22 Mayıs 2016 Pazar 20:56

Kuran, Altınçağ, Niğde, Hoca Ahmed Yesevi, Politika, Güncel