Hollywood Yıldızı Crowe'dan Mültecilere Destek

Yeni Zelandalı Hollywood yıldızı Russell Crowe, kapatılan Manus Adası gözaltı merkezindeki mülteci ve sığınmacıların Avustralya'ya getirilmeleri durumunda altısına ev ve iş bulacağını söyledi.

Yeni Zelandalı Hollywood yıldızı Russell Crowe, kapatılan Manus Adası gözaltı merkezindeki mülteci ve sığınmacıların Avustralya'ya getirilmeleri durumunda altısına ev ve iş bulacağını söyledi.
Avustralya'ya kaçak yollarla girmeye çalışan sığınmacıların gönderildiği ve üç gün önce resmi olarak kapatılan Manus Adası'ndaki gözaltı merkezini güvenlik endişesiyle terk etmeyen mülteci ve sığınmacılara Hollywood yıldızı Crowe'dan destek geldi.
Ailesi ile birlikte dört yaşındayken Yeni Zelanda'dan Avustralya'ya göç eden ve bu ülkede büyüyen Crowe, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Manus, ulusal bir utanç, hayatlar belirsizlik içinde. Korku ve umutsuzluk içinde yaşıyorlar, çok utanç verici." ifadelerini kullandı.
Resmi olarak üç gün önce kapatılarak, elektrik, su, gaz ve gıda maddeleri verilmeyen adada, su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kuyu kazan mülteci ve sığınmacıların yaşadığı belirsizliğe dikkati çeken Crowe, "Bunu düşündüm, inanıyorum ki altı kişiye ev ve iş bulabilirim. Eminin başka Avustralyalılarda aynısını yapabilirler." dedi.
Ünlü oyuncunun paylaşımına destek veren takipçileri, "Onları Avustralya'ya getirin" twitleri ile Crowe'a destek verdi.
Crowe'un çağrısını Twitter üzerinde destekleyen mülteci hakları savunucusu avukat Kon Karapanagiotidis, "Tamam benim de Manus Adası'ndaki bir mülteciye evimde oda ve iş var." mesajını paylaştı.
Papua Yeni Gine Yüksek Mahkemesinin Manus Adası gözaltı merkezini yasalara aykırı bulmasının ardından 31 Ekim 2017'de kapatılan merkezde kalanlara, Lorengau kentinde üç yerde kurulan yeni barınaklara gitmeleri bildirilmişti.
Ancak yerli halkın daha önce kendilerine saldırıda bulunduklarını ileri süren sığınmacılar, can güvenliği olmadığını belirterek, bu teklifi kabul etmiyor.
Su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kuyu kazmaya başlayan mülteci ve sığınmacılar halen merkezde kalmaya devam ediyor.

Kaynak: AA

03 Kasım 2017 Cuma 13:07

Twitter, Avustralya, Hollywood, Russell Crowe, Politika, Güncel