Dink Cinayeti Sonrası Bakan'dan İstihbarat Müdürü'ne: Git B...nu Temizle

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Dink cinayeti sonrası dönemin İçişleri Bakanı Aksu'nun, İstihbarat Daire Başkanı Akyürek'e, 'Git b...nu temizle' dediğini aktardı.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, Dink cinayeti sonrası dönemin İçişleri Bakanı Aksu'nun, şimdi cinayet 'şüphelisi' olan dönemin İstihbarat Daire Başkanı Akyürek'e, 'Git b..nu temizle' dediğini iddia etti.

DÖNEMİN BAKANI AKSU'DAN AKYÜREK'E: GİT B..NU TEMİZLE

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, 45 yıllık mesleki hayatının 28 yılını istihbaratta geçirmiş bir polis olarak emniyet ve yargı içindeki Gülen Cemaati yapılanmasının detaylarını "İn" adlı kitabında anlattı. Uzun, Hrant Dink cinayetinin ardından dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olan ve kamu görevlileri hakkında açılan soruşturmada "şüpheli" sıfatıyla ifade veren Ramazan Akyürek'e, "Git b..nu temizle" dediğini iddia etti. Uzun, bu konuşmadan 3 saat sonra "elindeki tüm bilgileri yetkili makamlara aktaran dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın Burdur'a tayin edildiğini" de söyledi.

"DİNK CİNAYETİNDEN 3 GÜN ÖNCE EVİNDE TOPLANTI YAPILAN KİŞİ"

Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan 326 sayfalık kitapta Uzun, 7 yıldır çözülemeyen Hrant Dink cinayetiyle ilgili çarpıcı bilgiler de paylaştı. Uzun, Dink soruşturması savcılarına Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bir şube müdürü tarafından şema çizdirildiğini ve bu şemayla Genelkurmay Başkanlığı'nın Dink cinayetiyle bağlantısı olduğunun iddia edildiğini anlattı. Uzun, "Eğer bu konu doğruysa, o şube müdürünün kimliği ortaya çıkarılmalıdır. Aynı şube müdürü, Ergenekon örgüt şemasını çizip düzmece örgüt yaratan kişidir. Dink cinayetinden üç gün önce evinde toplantı yapılan kişidir. Bu cinayet, TSK aleyhine bir hava yaratmak için işletildi denilebilir" dedi.

"BİLGİLER EMNİYET MÜDÜRÜNE SUNULMADI"

Uzun, cinayetin ardından yaşananları şöyle anlattı: "Öğrendiğime göre cinayetten önce, Hrant Dink'in öldürüleceğine dair bilgiler, Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'a sunulmamıştır. Altay, cinayetin işlenmesinden sonra Trabzon Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne gelen bir teknik bilgiyi de şaşkınlıkla öğrenmiştir. Sonradan gelen bu bilgiyi değerlendiremediği anlaşılmaktadır.

"CERRAH, AKYÜREK'E ULAŞAMADI"

Altay daha sonradan gelen bilgileri, değerlendirmesi için o dönem İstanbul İl Emniyet Müdürü olarak görev yapan Celalettin Cerrah'a aktarmıştır. Cerrah, Emniyet İstihbarat'ın başındaki Ramazan Akyürek'i telefonla aramış ama ulaşamamıştır.

"TRABZON EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI"

Bunun üzerine durumu, toplantı için gittikleri Ankara'da İçişleri Bakanı Aksu'ya aktarmıştır. Aksu da Akyürek'e hitaben 'Git b..nu temizle' demiş. Akyürek toplantıdan ayrılmıştır. Akyürek'in bu toplantıdan ayrıldıktan sonra nereye gittiğini, kimle görüştüğünü, ne yaptığını bilemiyorum. Tek bildiğim, elindeki bilgileri yetkili makamlara aktaran Reşat Altay'ın üç saat sonra Trabzon'dan Burdur'a tayini çıkmıştır."

Kaynak: Haberler.Com

10 Ocak 2015 Cumartesi 07:41

Trabzon, Abdülkadir Aksu, Ramazan Akyürek, Hrant Dink, Güncel