Husumetli Aileler Barıştırıldı

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, aralarında husumet bulunan 2 aile, Ahmet Ersin Bucak'ın araya girmesiyle barıştırıldı.

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, alacak anlaşmazlığı nedeniyle aralarında husumet bulunan 2 aile fertleri, Bucak aşireti reislerinden Ahmet Ersin Bucak'ın araya girmesiyle barıştırıldı. Husumetli aileler düzenlenen törende barış yemeği yedi, birlikte dua etti.

Siverek'te yaşayan Çiftel ailesi fertleri ile Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde oturan Aksoy ailesi mensupları arasında 1 ay önce alacak anlaşmazlığından dolayı tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine çıkan olaylarda 2 kişi yaralanınca, Aksoy ve Çiftel ailesi fertleri arasında husumet başladı. Yaşananların ardından Bucak aşireti reislerinden DYP eski milletvekili Sedat Edip Bucak'ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak, husumetin kan davasına dönüşmemesi için devreye girdi ve 2 ailenin ileri gelenleriyle görüştü. Bucak, yaptığı görüşmelerin ardından her 2 aile fertlerini de barışmaya ikna etti.

Kararın ardından Aksoy ve Çiftel ailesinin mensupları, Siverek'te bir lokantada düzenlenen barış yemeğinde bir araya geldi. Birbiriyle tokalaşan 2 aileye mensup 200 kişi barış yemeğini yedi ve birlikte dua etti. 2 ailenin ileri gelenlerinin tokalaşarak barıştıklarını ilan ettiği törende konuşan Ahmet Ersin Bucak, husumetin büyümemesi ve kan davasına dönüşmemesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Aksoy ve Çiftel ailesinin ileri gelenleri de, husumete son verip kendilerini barıştıran Bucak'a aracılık görevinden dolayı teşekkür etti.

Kaynak: DHA

28 Mayıs 2012 Pazartesi 12:19

Diyarbakır, Şanlıurfa, Siverek, Ahmet Ersin Bucak, Politika, Güncel