Huzur ve Bereket Ayı Ramazan - Osmanlı'nın 'Daki İlk Mirası: Hızırbey Camisi Ramazana Hazır

Kırklareli'nde Hızır Bey tarafından Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen 636 yıllık Hızırbey Camisi, özenle ramazana hazırlandı.

ÖZGÜN TİRAN - Kırklareli'nde Hızır Bey tarafından Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen 636 yıllık Hızırbey Camisi, özenle ramazana hazırlandı.
Ses ve ışık sistemleri bakımdan geçirilen caminin din görevlileri de ramazan ayına kısa bir süre kala tüm hazırlıklarını tamamladı.
Kırklareli Valisi Osman Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hızırbey Camisi'nin mimari özellikleriyle hem ibadete hem de ziyarete gelenlerin dikkatini çektiğini söyledi.
Caminin 636 yıllık bir geçmişinin olduğunu belirten Bilgin, caminin görülmeye değer olduğunu ifade etti.
Hızırbey Camisi'nin Trakya'daki ilk Osmanlı eseri olduğunu ifade eden Bilgin, caminin 2009 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçirildiğini anımsattı.
Ramazan ayı dolayısıyla camide özel programlar düzenleneceğine dikkat çeken Bilgin, "Hızırbey Cami 1383 yılında yapılmış çok önemli bir eserdir. Camimiz Osmanlı'nın Balkanlar'daki ilk eseri olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Camimiz Ramazan ayına hazırlanmış durumda. Camimiz hem ibadet açısından içerisindeki manevi hava, hem de turistlik olarak ziyaret edenler açısından çok güzel özelliklere sahiptir. Özellikle ses ve ışık sistemleri gözden geçirilerek, çehresi her yönüyle kontrolden geçirildi. Diyabet İşleri Başkanlığı'mızın ildeki görevlileri çok güzel bir Ramazan icra edilmesi için programlar yapacaklar. Vatandaşlarımızın da dini ibadetlerini çok güzel bir şekilde yapmasına vesile olacaklardır." diye konuştu.
Caminin mimari özellikleri
Mimari özellikleri ve hat yazılarıyla dikkat çeken "Büyük Cami" olarak da bilinen Hızırbey Camisi, 1383'te Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırıldı.
Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen ve 1000 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami 1824, 1987 ve 2009 yıllarında onarıldı.
Kesme taş ve tek şerefeli, kütük kare ve külah kurşunlu minaresi, Balkan Savaşı'nda Bulgarlar tarafından yarıya kadar yıkıldı. Minare, daha sonra tekrar yapıldı.
Erken Osmanlı dönemi yapılarından olan ve zengin kalem işi süslemeleri ile dikkati çeken caminin iç duvarlarını süsleyen büyük harfli yazılar, 1308'te Kastamonulu Hattat Tevfik tarafından yazıldı.
Huzur ve Bereket Ayı Ramazan - Osmanlı'nın 'Daki İlk Mirası: Hızırbey Camisi Ramazana Hazır

Kaynak: AA

05 Mayıs 2019 Pazar 11:26

Kırklareli, Güncel