Hz. İbrahim Adına Filistin'de Asırlardır Çorba Kaynatılıyor

'Halil İbrahim bereketi' ifadesi ile sembolleşen Hz.

'Halil İbrahim bereketi' ifadesi ile sembolleşen Hz. İbrahim (AS)'in adına, yaşadığı ve makamının bulunduğu Filistin'in El Halil şehrinde asırlardan beri çorba kaynatılıyor.

Hz. İbrahim'in evi, mescidi ve makamının bulunduğu İbrahim Mescidi'nin yanında İbrahim Mescidi Vakfı tarafından pişirilen çorba, her gün binlerce ailenin sofrasını süslüyor. Zengin ve fakir ayrımı yapılmaksızın isteyen herkese ikram edilen çorbanın yanında bazen tavuk, pilav gibi çeşitli yemekler de veriliyor. Asırlardan beri devam ettirilen çorba geleneği, hayırseverlerin bağışlarıyla ayakta tutulmaya çalışılıyor.

Hz. İbrahim'in evi ve mescidi olan bina, bugün İbrahim Mescidi olarak hizmet veriyor. Mescitte Hz. İbrahim (AS), Hz. İshak (AS), Hz. Yakup (AS) ve Hz. Yusuf (AS)'un makamları bulunuyor. 1994 yılında bir sabah namazında İsrailli radikal bir tabip subayın açtığı ateş sonucunda İbrahim Mescidi'nde 29 kişi hayatını kaybetmiş, 80 kişi yaralanmıştı. İsrail'in 6 ay sokağa çıkma yasağı koyduğu dönemde, Yahudiler'in kullanması için İbrahim Mescidi'ni ikiye böldüğü ortaya çıktı. Müslümanlar Mescidin tümünü senede 10 gün kullanabiliyor. Müslümanlar, mescidin hepsinden Ramazan'ın 4 cumasında, Kadir gecesi, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Mevlit ve Miraç kandillerinde yararlanabiliyor.

Kaynak: CHA

04 Mart 2012 Pazar 12:21

Filistin, Hz İbrahim, Dünya