İbrahim Çeçen Üniversitesinde 'Otizm'i Tanıyalım' Paneli

Panel, İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Nezahat Çeçen Konferans Salonunda yapıldı.

Panele, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Fahri BAYIROĞLU, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım KÖKTEKİN, Dekan Yardımcıları, Öğretim görevlileri, kurum amirleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Panel öncesi bir konuşma yapan İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Fahri BAYIROĞLU Toplumumuza baktığımız zaman birbirimizi tanımadığımız için ya da eksik tanıdığımız için, farkına varamadığımız birçok güzelliği kaçırdığımızı söyledi. BAYIROĞLU, O yüzden enerjimizin birçoğunu belki de tanımaya, anlamaya ayırmamız gerektiğini ifade etti. BAYIROĞLU, şöyle devam etti, '' Zaman zaman karşı karşıya kaldığımız durumlarda mahcubiyet duymaktayız. Ben niçin bunu fark edemedim diye. Farkına vardığımızda birbirimizi tanıdığımızda, anlamaya çalıştığımızda ulaşılması zor şeylerin bile kolaya dâhil edilebildiğini görebiliyoruz. Otizm, bizzat ailelerin kullanımı içerisinde. Bizler zaman zaman kulaktan duyma şeyler öğrenebiliyoruz ama o aileler acaba nelerle karşılaşıyorlar. Ailelerle muhatap olduğumuzda acaba onlara neler verebiliriz. Nasıl etkileşime girebiliriz bunu maalesef, gerçekleştiremiyoruz. Bilmiyoruz. Tanımıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Daha sonra 'Otizm'i Tanıyalım' paneline geçildi. Panel Başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Murat Akyüz'ün yaptığı panelde zihinsel engelliler uzmanı Serdar Gedik ve Psikolojik Danışman Pınar Eryılmaz da konuşmacı olarak katıldı.

Pınar Eryılmaz, Otizm nedir, otizm belirtileri, çeşitleri ve tedavi olanakları hakkında bilgiler verdi.Serdar Gedik ise Otizmin eğitim olanakları hakkında bir sunum yaptı.

Panelin ardından Okutman Ersan Kural, yönetimindeki Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencileri ve Otizm hastası çocuklardan oluşan koro birbirinden güzel parçalar seslendirdi. Dinleyicilerin büyük beğenisini kazanan çocuklar izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Programın sonunda panelistlere plaket takdim edilirken, otizm hastası çocuklara spor kıyafetleri hediye edildi. Öte yandan Sınıf Öğretmenliği öğrencilerinin toplamış olduğu mavi kapaklar ile alınan bir tekerlikli sandalye Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım KÖKTEKİN tarafından bedensel engelli bir bireye hediye edildi.

Kaynak: Bültenler

05 Ocak 2012 Perşembe 14:19

Ağrı, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri