İç Güvenlik Paketi' Komisyonda

MHP'li Türkoğlu: 'Güvenlik konseptiyle yetiştirilen öğrencileri başka okullara gönderip su ürünleri mezunlarını polis amiri yapacaksınız. Bu kafayla terörle mücadele yerine balık avlamaya gideriz' CHP'li Dinçer: 'Polis Akademisi Başkanı'nı lise müdürü ayarına getiriyorsunuz'

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nin kapatılacak olmasıyla, güvenlik konseptiyle yetiştirilen öğrencilerin üniversitelere gönderileceğini, su ürünleri bölümünden mezun olanların da polis amiri yapılabileceğini belirterek, "Bu kafayla terörle mücadele yerine balık avlamaya gideriz" dedi. 

Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülmesine devam ediliyor.  

Muhalefet milletvekilleri, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nin kapatılacak ve öğrencilerin üniversitelere yerleştirilecek olmasıyla, akademi başkanıyla akademik ve idari personelin görevlerinin sona erecek olmasını eleştirdi.

MHP'li Türkoğlu, Güvenlik Bilimleri Fakültesinin kapatılmasının toptancı cezalandırma olduğunu ifade ederek, Akademi Başkanının istenildiği zaman görevden alınmasına ilişkin düzenlemenin de akademiyi politize edeceğini savundu. 

Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin "damgalanmış" olarak fakülteyle bağlarının koparılacağını belirten Türkoğlu, şunları söyledi:  

"Bu çocuklardan biri çılgınlık yapar, kendine ya da başkasına zarar verirse bu vebalin altından kim kalkacak? Size vadedilen hiçbir nimet yaptığınız haksızlığı meşru kılmaz. Paralel yapıyı bahane ederek akademi kadrolarını istediğiniz kişilerle doldurmak istiyorsunuz. Bu paralelle mücadele değil. Akademinin adını Adalet ve Kalkınma Partisi Güvenlik Akademisi yapın. Paralel yapıyla derdiniz varsa yapmanız gereken, tek tek tespit edip disipliner işlemlerle uzaklaştırmaktır. Akademide yabancı öğrenciler de var. İthal paralelci var mıdır, açıklama bekliyorum. Eğitim konseptiyle yetiştirilen öğrencileri başka okullara gönderip su ürünleri mezunlarını polis amiri yapacaksınız. Bu kafayla terörle mücadele yerine balık avlamaya gideriz." 

CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer de Polis Akademisinin uzman amir yetiştirilmesinde büyük hizmetleri olduğunu vurgulayarak, akademinin Türkiye için elzem olduğunu ifade etti. Akademiden bu yıl mezun olacak öğrencilerin de başka fakültelere gönderileceğini anlatan Dinçer, "Elinizde hazır yetişmiş elemanlar var, 4 ay sonra mezun olacaklar. Bunları sokağa atıyorsunuz, başka üniversitelere gönderiyorsunuz, üniversiteyi bitirenleri komiser yardımcısı olarak alacaksınız. Siz devletin değil, AKP'nin polislerini istiyorsunuz" dedi. 

Üniversite rektörlerinin suç işlemedikleri sürece görevden alınamadığını, 4 yıllığına atanan Akademi Başkanı'nın da süresi dolmadan görevden alınamayacağını belirten Dinçer, "Polis Akademisi Başkanı'nı lise müdürü ayarına getiriyorsunuz" diye konuştu. 

İçişleri Bakanı Yardımcısı Osman Güneş, Türkoğlu'nun "ithal paralel" sorusunu yanıtlayarak, Polis Akademisi'nde 19 ayrı ülkeden 272 öğrenci bulunduğunu söyledi. Güneş, "Bu öğrencileri biz seçmiyoruz, tanımıyoruz. Kendi ülkelerinin ilgili bakanlıkları ve yetkilileri seçerek, bize gönderiyorlar" dedi.

Tasarının yasalaşması halinde son sınıfta olmayan yabancı öğrencilerin de iktisadi idari bilimler fakültelerine aktarılacağını anlatan Güneş, bu öğrencilere mezun olduktan sonra kurs vereceklerini, sertifika verip, ülkelerine dönüşlerini sağlayacaklarını ifade etti. - Ankara

Kaynak: AA

15 Ocak 2015 Perşembe 18:31

Osmaniye, Osman Güneş, Celal Dinçer, Hüseyin Türkoğlu, Politika, Güncel