İDOB'un Eserleri Almanya'da Ayakta Alkışlandı

'Hürrem Sultan' balesi ve 'DANSMAVİ' eseri, Bodenseefestival'inde seyircilerden tam not aldı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin (İDOB) "Hurrem Sultan" ve "DANSMAVİ" eserleri Almanya'da ayakta alkışlandı.
İDOB'tan yapılan açıklamaya göre, "Hurrem Sultan" balesinin koreografı 12 yıl önce vefat eden Oytun Turfanda ve bestecisi rahmetli Nevit Kodallı'nın "Hurrem"in Avrupa'da sahnelenmesi hayalleri gerçekleşti.
Almanya'nın Constance Gölü kıyısındaki Friedrichshafen kentinde düzenlenen Bodenseefestival'inde seyirciyle buluşan eser, 900 kişilik Graf Zeppelin Haus'ta Şef Murat Kodallı'nın yönetiminde Konstanz Südwestdeutsche Filarmoni Orkestrası eşliğinde sahnelendi. Eser, seyircilerin beğenisini aldı. 
İDOB'un 3 perde ve 3 danstan oluşan "DANSMAVİ" eseri de "Hurrem Sultan" balesinin ardından Graf Zeppelin Haus'ta sahnelendi ve dakikalarca alkışlandı.
Eserlerin çok başarılı geçen temsillerinin ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi Bale Başkoreografı Ayfer Zeren'in yönetimindeki yaratıcı kadro ve bale sanatçıları, festival komitesinin organize ettiği kutlama yemeğine katıldı ve ardından Türkiye'ye döndü.
"Hurrem Sultan" balesi, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi'nde yarın ve 31 Mayıs'ta sezonun son temsilleriyle seyircisinin karşısında olacak. - İstanbul

Kaynak: AA

28 Mayıs 2014 Çarşamba 11:57

Nevit Kodallı, Hürrem Sultan, İstanbul, Almanya, Kültür Sanat