İhracatçıdan Dorse Tepkisi

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları' hakkındaki yönetmelik uygulanmaya başlandı.

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları' hakkındaki yönetmelik uygulanmaya başlandı. Uygulamaya alınan yönetmeliğin ihracatın azalmasına neden olduğunu öne süren İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) Başkanı Zekeriya Mete, "İhracatın amiral gemileri olan TIR'larımıza yönetmeliği ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası kesiliyor. Bu uygulama ihracatçının önünü kesiyor." dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Zekeriya Mete, yeni yönetmelikle nakliye araçlarının dorse ve konteyner birleşimlerinde 4 metre zorunluluğu getirildiğine dikkat çekti. 8 Kasım 2012 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yeni yönetmelikle taşıma araçlarında dorse ve palet birleşimlerinin 4,30-4,40 metre aralığından 4,00-4,08 metre aralığına çekildiğini aktardı. Yeni yönetmeliğin ihracatçılar, ithalatçılar, lojistik firmaları, çekiciler, TIR park alanlarının bütününü etkileyeceğini belirten Mete, "Taşıma araçlarının dorselerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bunu kısa zamanda yapmamız mümkün değil. Kısa sürede konteynerları da değiştirmek bu aşamada kolay görünmüyor. Konteynerler küçülürse yüklemede hacim kaybımız olur. Türkiye bu değişime hazır değil." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA

16 Kasım 2012 Cuma 17:01

İstanbul, Avrupa Birliği, Ekonomi