İki farklı Kovid-19 araştırmasına göre, hastaların yüzde 40'ı hiç belirti göstermiyor

İzlanda ve Japonya'da yapılan iki farklı araştırmada koronavirüs tespit edilen hastalarının en az yüzde 40'ında hiçbir semptoma rastlanılmadığı ortaya çıktı.

İzlanda ve Japonya'da yürütülen iki farklı çalışma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen hastaların en az yüzde 40'ında hiçbir semptoma rastlanmadığını ortaya koydu.

İZLANDA'DA POZİTİF ÇIKANLARIN YARISINDA BELİRTİ YOK

Nüfusu 364 bin olan İzlanda'da, sağlık yetkilileri ve "deCode Genetics" şirketince hafta başına kadar 10 bin 300 kişiye Kovid-19 testi yapıldı. Ülkede test sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında Kovid-19'un hiçbir belirtisinin görülmediği tespit edildi.

İzlandalı epidemiyolog Thorolfur Gudnason, BuzzFeed News'e yaptığı açıklamada, "deCode Genetics'ten alınan ilk sonuçlar, nüfusun küçük bir oranının virüse yakalandığını ve testleri pozitif çıkanların yarısının asemptomatik olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.

Gudnason, testi pozitif çıkanların diğer yarısında da soğuk algınlığına benzer çok hafif semptomlara rastlandığını söyledi. İzlanda'da yapılan testle farklı virüs örneklerinin genetik dizilimleri de incelendi. Buna göre, ülkede yeni tip koronavirüsün en az 40 mutasyonu bulunduğu gözlendi.

Japonya'DAKİ GEMİDE YÜZDE 80'İNDE HİÇBİR BELİRTİ GÖRÜLMEDİ

Japonya'da da Diamond Princess gemisinde yeni tip koronavirüs tespit edilen yolculardan yüzde 80'inde ya hiçbir semptoma rastlanmadı ya da hafif belirtiler görüldü.

Thejapantimes'ın haberine göre; Kovid-19 pozitif çıkan Diamond Princess yolcularından 104'ü ile yürütülen çalışmanın raporu, Tokyo'daki Sivil Savunma Güçleri Merkez Hastanesince yayımlandı.

Rapora göre, hastaneye kaldırıldıklarında vakaların yüzde 80'inde hiç semptom görülmediği veya hafif semptomlara rastlandığı, yüzde 20'sinde ise yeni tip koronavirüsün ağır belirtilerinin gözlendiği belirtildi. Bu kişilere yapılan bilgisayarlı tomografinin, hiç semptom göstermeyen veya hafif semptomlar görülenlerin yarısının akciğerlerinde virüsün yol açtığı anormallikler tespit edildi.

NE OLMUŞTU?

Çin'de yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan her üç kişiden birinde semptomların görülmüyor olabileceği bildirilmişti.

South China Morning Post'un, Çin hükümetinin gizli belgelerine dayandırdığı haberinde; şubat sonuna kadar Kovid-19 testleri pozitif çıkan 43 binden fazla kişide ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilerin gözlenmediği belirtilmişti.

Japonya'da da Hokkaido Üniversitesinde epidemiyolog Hiroşi Nişiura liderliğindeki bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada; Çin'in Vuhan kentinden tahliye edildikten sonra testleri pozitif çıkanların yüzde 30,8'inin asemptomatik olduğu bulgusu elde edilmişti.

İki farklı Kovid-19 araştırmasına göre, hastaların yüzde 40'ı hiç belirti göstermiyor - Son Dakika Dünya
Kaynak: AA
25 Mart 2020 Çarşamba 12:44
Abone Ol
Paylaş
YORUMLAR (7)
 • ibrahim yeşil : Ulan şu yola çıktığım arkaşlarıımlara bak ulan ben burdan bi çıkayım hepinize etek giydirmessem...
  Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
 • Korku Pompalamayın ! : Bende belirti yok diyenler neden endişelensin, demekki hastalığı hafif geçirip kurtulacaklar, bu hastalığın yok olma gibi bir durumu yok herkes bir gün mutlaka yakalanacak, önemli olan desteğe ihtiyaç duyacak insanlara hizmet verebilmek. Sars a ne oldu ? Domuz gribi ? bu virusler hostlarını öldürmek yerine kullanmak isterler dolayısıyla onlar da insan bedenine uyum sağlayacak . Korku bağışıklığı düşürür ölmeyecekleri öldürür.
  Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
 • Herekeli : Peki bu belirtileri göstermeyen hastalar kendi kendine mi iyileşiyor yoksa durumları kötüleşiyor mu
  Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
 • TUNÇ06 : İNSAN KENDİNİN DR OLMALI ...SEN TEMİZ OLURSAN ADAM GİBİ BESLENİRSEN GIDALAR KONTROL EDİLİRSE SIKINTI OLMAZ..ÖNEMLİ KONU SINIRLAR ARTIK KAPATILMALI HER TÜRLÜ İNSANIN GİRİŞİ ENGELLENMELİ ARTIK İÇERDEKİLER DE KONTROL EDİLMELİ YOKSA İŞİMİZ ZOR OLUR.BİZİM İNSANIMIZ SAĞLIKLIDIR ÖENMLİ OLAN DIŞTAN GELENLER..TEMİZLİK TEMİZLİK...
  Cevap Yaz 9 1 Yayından Kaldır
 • ibrahim yeşil : ben kendimin radyoloğunum içim dışım bir bak, ula insan kendinin doktoru olur mu? doktor dur doktor...
  0 0 Yayından Kaldır
 • Evde KAL 2 : direnç herhangi bir hastalık sebebiyle düştüğündeyse vay halimize
  4 1 Yayından Kaldır

Son Dakika