İl Müftüsü Şahin Güven Açıklaması

İl Müftüsü Şahin Güven, 21 Mayısı 22 Mayısa bağlayan gece olan Berat Kandili hakkında basın açıklaması yaptı.

İl Müftüsü Şahin Güven, 21 Mayısı 22 Mayısa bağlayan gece olan Berat Kandili hakkında basın açıklaması yaptı. Şahin Güven açıklamasında "Böyle önemli ve mübarek gecenin feyz ve bereketinden faydalanmak için akraba ve dostlarımızla tebrikleşmeli, fakirler görüp gözetilmeli günahlarımıza tövbe ve istiğfar ederek Rabbimize dua ve niyazda bulunmalıyız" dedi.

Güven, "21 Mayıs 2016 Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece mübarek Berat gecesidir. Berat sözü Beraet kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak anlamına gelir. Buna göre Beraat Gecesi günahlardan kurtuluş gecesi demektir. Bu gecenin Müslümanlar tarafından saygı ve coşkuyla kutlanmasının sebebi de budur. Bu geceye mağfiret gecesi de denilmektedir. Çünkü bu gecede Cenab-ı Hak pek çok kulunu affedecektir. Ramazan ayından önceki son kandil olan günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınmayı, Yüce Allah'ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir" diye konuştu.

Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandilinde yapılması gerekenler hakkında bilgiler veren Güven, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Berat Kandili, Müslümanların sınırsız af ve merhamet sahibi Yüce Allah'a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir. Bu tür gün ve geceler dini ve toplumsal hayatımızda ilahi af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik, kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır. Bu geceler kulluk şuur bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, Yüce Yaradanın rızası doğrultusunda hayatımıza yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir. Böyle önemli ve mübarek gecenin feyz ve bereketinden faydalanmak için akraba ve dostlarımızla tebrikleşmeli, fakirler görüp gözetilmeli günahlarımıza tövbe ve istiğfar ederek Rabbimize dua ve niyazda bulunmalıyız. İbadetlere yoğunlaşmalıyız. Kendimizi yaklaşan Ramazan ayına hazırlamalıyız. " - KAYSERİ

Kaynak: İHA

19 Mayıs 2016 Perşembe 14:59

Şahin Güven, Kandil, Yerel